هنروتجربه: امروز (۱۹ مرداد) در میان اخبار سینمایی خبرگزاری‌ها و مطبوعات کشور به خبرهای مختلفی برمی‌خوریم از صحبت‌های کمال تبریزی دبیری جشن بزرگ سینمای ایران در نشست مطبوعاتی، تا گزارشی از جمع‌آوری و معدوم کردن سی دی‌های قاچاق و نامه وزیر بهداشت به نظام پزشکی برای اعلام هرچه زودتر نتیجه پرونده پزشکی عباس کیارستمی و ….در این میان  می‌پردازیم به خبرها و گفت‌وگوهایی که درباره فیلم‌های گروه هنروتجربه در رسانه‌ها منتشر شدهاست.

روزنامه هنرمند نقدی به قلم افشین علیار پیرامون فیلم «لانتوری» به کارگردانی رضا درمیشیان منتشر کرده است. در این یادداشت آمده‌است: «لانتوری سومین اثر رضا درمیشیان در مرحله اول از نظر روایت داستان، فیلم تاثیرگذاری است. دلیل آن پرداخت درست و کامل در خط روایی و هدایت گام به گام فیلم‌نامه است، علاوه بر این دو قطب شدن فیلم، تلفیق درام و مستند باعث شده خط اصلی داستان و همچنین هدف فیلم‌ساز حفظ شود، از همین حیث فضای مستندگونه فیلم به هیچ وجه به درام و فضای قصه ضربه وارد نکرده است و توانسته ارتباط درستی با مخاطب برقرار کند، از سوی دیگر درمیشیان کوشیده تا قصه‌ای با دو فضای متفاوت تعریف کند. فضای اول، یک گروه خطرناک که کارشان خفت کردن قشر مرفه جامعه است را نشان می‌دهد، اما در دل همین فضای اول قصه دوم رشد پیدا می‌کند، و پاشا سرکرده گروه لانتوری عاشق مریم که یک مددکار اجتماعی است، می‌شود. فیلم‌ساز کوشش کرده تا ناهنجاری‌های اجتماعی را در دل هر دو فضا به مخاطب نشان بدهد.»

در همشهری نیز یادداشت دیگری به قلم رضا درستکار درباره لانتوری منتشر شده است. او نوشته است: «رضا درمیشیان با «عصبانی نیستم» نشان داد فیلم‌سازی خوش‌قریحه و خوش‌ذوق است و آن‌ها که فیلم‌های این کارگردان جوان را دیده‌اند، می‌خواستند بدانند که او قرار است در فیلم تازه خود به چه مسئله‌ای بپردازد. «لانتوری» که سومین تجربه کارگردانی درمیشیان پس از «بغض» و «عصبانی نیستم» است، در فرم و ساختار بسیار متفاوت نشان می‌دهد و توانسته انتظار مخاطبان را برآورده سازد.»

در روزنامه جوان گفت‌وگویی با محمدرضا شجاعی، طراح صحنه و لباس فیلم «ایستاده در غبار» منتشر شده است. شجاعی که برای این فیلم سیمرغ بهترین طراحی صحنه و لباس را از آن خود کرد، گفت: «جایزه اصلا برایم اهمیتی ندارد. نه از گرفتنش خوشحال می‌شوم و نه از نگرفتنش ناراحت. سعی می‌کنم با این چیزها خوشحال نشوم. این چیزها خیلی استثنایی نصیب آدم‌های معدودی می‌شود. به لحاظ روحی و روانی اگر بخواهم خودم را وابسته به این چیزها کنم از آن طرف ممکن است متضرر شوم. دلم نمی‌خواهد برای جایزه احترام قائل باشم. معتقدم هر آدمی باید کارش را درست انجام دهد حالا اگر همه دنیا گفتند کارت غلط است اگر تو کارت را درست انجام دادی نباید اهمیت بدهی.»

در روزنامه بانی‌فیلم خبر راه‌یابی فیلم «دو» به نویسندگی و کارگردانی سهیلا گلستانی به جشنواره «بریج»، منتشر شده است. «دو» که به تازگی به اکران خود در گروه سینمایی هنروتجربه پایان داده است در جشنواره‌های بسیاری حضور داشته و جوایزی چون جایزه ویژه هیات داوران جشنواره «سیلک رود» را از آن خود کرده است. این فیلم در ادامه حضور جهانی خود از ۱۱ تا ۱۷ شهریور به میترویکا (کوزووو) می‌رود و در بخش رقابتی جشنواره بریج حضور دارد.

در قسمتی دیگر از روزنامه بانی‌فیلم خبر فیلم تازه بهتاش صناعی‌ها منتشر شده است. صناعی‌ها پیرامون این موضوع به خبرگزاری آنا گفت: ««در حال حاضر به اتفاق مریم مقدم مشغول ساخت یک فیلم بلند مستند هستیم که در مرحله تدوین قرار دارد. در مورد داستان نمی‌توانم توضیح دهم؛ فقط این نکته را می‌توانم بگویم که این فیلم در موردی مردی است که می‌خواهد میان ایران و آمریکا صلح ایجاد کند. تمام سعی من بر این است که این فیلم را برای جشنواره مستند ارسال کنم تا در این جشنواره حضور داشته باشد. بسیار علاقه‌مندم که فیلم برای اولین بار در جشنواره مستند به نمایش در بیاید.»
کارگردان «احتمال باران اسیدی» بیان کرد: «بعد از اتمام تدوین این فیلم مستند، مشغول تکمیل فیلم‌نامه یک فیلم داستانی خواهیم شد که در نظر دارم برای چند وقت آینده ساخت آن را آغاز کنم، اما این فیلم قطعا به جشنواره فجر نخواهد رسید به دلیل اینکه می‌خواهم در فصل زمستان کلید بزنم.»