هنروتجربه: با اعلام قطعیت اکران فیلم «فروشنده» به کارگردانی اصغر فرهادی در شهریور ماه، مطبوعات و خبرگزاری‌ها امروز (۲۳ مرداد) به بازتاب این خبر پرداخته‌اند.

در ادامه به مرور خبرهای دیگر که به سینما هنروتجربه مرتبط است، پرداخته‌ایم.

در خبرگزاری ایلنا گفت‌وگویی با محمدحسین مهدویان، کارگردان «ایستاده در غبار» منتشر شده است. مهدویان در این گفت‌وگو پیرامون فضای حاکم بر فیلم‌سازی‌اش توضیح داده است: «من در روایت‌گری و فیلم‌سازی علاقه زیادی به واقعیت‌گرایی دارم و بسیار تصنع‌گریز و روایت‌گریز هستم. نه به این معنا که از سینما داستانی خوشم نمی‌آید. سینمای محبوب من؛ تارانتینو، پولانسکی و هیچکاک است. سینمایی که خیلی نمایشی‌ست. در موقع فیلم ساختن به شدت دوست دارم شبیه زندگی باشم و این مساله را هم در فرم و هم در روایت رعایت می‌کنم. معنی آن این نیست که همیشه فیلم جنگی بسازم ولی احتمالاً حتی اگر فیلم اجتماعی هم بسازم بازهم لحن واقعی خواهد داشت. البته قطعاً تغییراتی خواهم داد تا این فرم با مخاطب بیشتر آشنا شود زیرا مخاطب با این فرم غریب است و شاید ۲۰ سال بعد مخاطب با این‌گونه فیلم‌ها بیشتر رابطه برقرار کند. مثلاً فیلم‌هایی هم‌چون «هرت لاکر»  با معیارهای دهه بیست یک فیلم مستند محسوب شوند. ولی با تعریف‌های امروز فیلمی هم‌چون «نانوک شمال» یک فیلم داستانی است. امروز در سینمای دنیا رئالیسم و واقع‌گرایی شبیه رئالیسم خیلی طرفدار دارد. این روند اگر ادامه پیدا کند فیلم‌هایی شبیه به «ایستاده در غبار»با استقبال بیشتری همراه شود.»

در روزنامه بانی‌فیلم خبری مبنی بر تماشای  فیلم «ایستاده در غبار» توسط رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، منتشر شده است. محمد باقری به همراه سرلشکر غلامعلی رشید، فرمانده قرارگاه خاتم‌النبیا و تعدادی از سربازان نیروهای مسلح در پردیس سینمایی کوروش، چهارشنبه (۲۰ مرداد) به تماشای «ایستاده در غبار» نشستند.

معصومه عطایی، یکی از قربانیان اسیدپاشی در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا به اکران فیلم «لانتوری» به کارگردانی رضا درمیشیان اشاره کرده است: « دولت باید از چنین آثاری حمایت کند چون این فیلم‌ها به بهبود اوضاع اجتماع کمک می‌کنند. به خود ما قربانی‌ها که کمکی نشد؛ با فیلمی هم که در مورد ما ساخته شده این برخورد می‌شود. خیلی خوشحالم که فیلم «لانتوری» ساخته و اکران شد. زیرا این ماجرا اصلا در کشور ما نشان داده نمی‌شود و به آن پرداخته نمی‌شود. به افرادی مثل من و چند نفر خیلی محدود در مطبوعات پرداخته شد و نهایتا ما فراموش شدیم. در شرایطی که دولت هیچ حمایتی از ما نمی‌کرد.»

همچنین روزنامه بانی‌فیلم به انتشار خبر برگزاری نمایشگاه عکس فیلم «لانتوری» پرداخته است. این نمایشگاه به نفع قربانیان اسیدپاشی برگزار می‌شود. نوشین جعفری پیش از این، برای این مجموعه عکس‌ها، برنده جایزه بهترین مجموعه عکس از دومین جشن عکاسان سینمای ایران شده بود. نمایشگاه عکس «لانتوری» از ٢۵مرداد تا ١ شهریور در خانه هنرمندان برپا می‌شود.

در خبرگزاری مهر نیز گفت‌وگویی با جهانگیر الماسی به بهانه بازی در فیلم تازه کیانوش عیاری به نام «کاناپه» منتشر شده است. او در این گفت‌وگو توضیح داد: « برای بازیگری حرمت بسیاری قائل هستم و به همین دلیل بازی در بسیاری از آثار سینمایی و تلویزیونی را نمی‌پذیرم. البته این را باید بگویم که من به دستمزد بازیگری نیاز دارم چرا که کارمند جایی نیستم و درآمد دیگری به غیر از سینما ندارم، اما ترجیح می‌دهم در هر اثری حضور نداشته باشم. حضور دوباره در کنار کیانوش عیاری برای من بسیار باعث افتخار است و خوشحالم که در کنار این کارگردان برای تبیین آنچه که در ذهن دارد و نقد و تحلیلی که درباره سازمان اجتماعی مردم ایران دارد، قرار دارم.»

الماسی در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به فیلمنامه «کاناپه» افزود: «این فیلمنامه بسیار هوشمندانه، لطیف، سینمایی و جذاب است و فکر می‌کنم مخاطبان بسیاری را جذب می‌کند. به هرحال این کارگردان هنوز حساسیت خود را در مورد معیشت مردم ایران از دست نداده است و توجه او نسبت به سرنوشت اجتماعی مردم کشورش در آثارش دیده می‌شود.»