هنر و تجربه:کارگردان لهستانی کشیشتوف کیشلوفسکی به خاطر آثاری مانند «زندگی دوگانه‌ی ورونیک» و سه‌گانه‌‌ی «سه رنگ» مورد تحسین جهانی قرار گرفت و شهرتی بین‌المللی به دست آورد. با این وجود برخی مجموعه‌ی «ده فرمان» او را شاهکار واقعی‌اش می‌دانند که شامل ده فیلم یک‌ساعته با الهام از «ده فرمان» حضرت موسی است.

«ده فرمان» که در اصل برای تلویزیون لهستان ساخته شد، بر ساکنان شهرکی مسکونی در لهستان دوران کمونیسم تمرکز دارد که زندگی‌شان با هم ارتباط پیدا می‌کند و آن‌ها با مسائل احساسی متنوعی روبه‌رو می‌شوند. این فیلم‌ها به سؤال‌های هستی‌شناسانه‌ی پیچیده‌ای درباره زندگی، مرگ و سایر مسائل مرتبط با این دو مقوله می‌پردازند.

مجموعه‌ی «ده فرمان» علاوه بر تحسین منتقدان سراسر جهان، توجه فیلم‌سازان بزرگی مثل استنلی کوبریک را هم به خود جلب کرد و مثلاً باعث شد کوبریک پیش‌گفتاری ستایش‌آمیز برای فیلم‌نامه‌ی این مجموعه بنویسد که در سال ۱۹۹۱ منتشر شد. در این شرایط به‌تازگی اعلام شده است که در فصل پاییز امسال (دوم سپتامبر در نیویورک و مرکز IFC و هفدهم سپتامبر در لس‌آنجلس) این مجموعه پس از پانزده سال دوباره روی پرده می‌روند و علاوه بر آن، «کرایتیریئن کالکشن» و «یانوس فیلمز» نیز این مجموعه را در ۲۷ سپتامبر عرضه خواهند کرد؛ مجموعه‌ای که شامل دو نسخه‌ی طولانی‌تر و سینمایی از قسمت‌های پنجم و ششم به‌ترتیب با عنوان‌های «فیلم کوتاهی درباره کشتن» و «فیلم کوتاهی درباره عشق» می‌شود؛ و هم‌چنین بخش‌هایی از گفت‌وگوهای آرشیوی سال ۱۹۸۷ با کیشلوفسکی، گفت‌وگوهای جدید با بازیگران و عوامل، نظر آنت اینسدورف پروفسور مطالعات سینمایی درباره الگوهای فرمی و تماتیک این مجموعه و…

منبع: ایندی‌وایر

برچسب‌ها: