هنروتجربه: با نزدیک شدن زمان اکران فیلم«فروشنده» آخرین ساخته اصغر فرهادی در سینماهای ایران، این روزها در رسانه‌ها اخبار متعددی از این فیلم منتشر می‌شود.سرانجام پرونده پزشکی زنده‌یاد عباس کیارستمی هم از جمله خبرهایی است که تقریبا هرروز می توان در رسانه‌ها آن را دنبال کرد. امروز (چهارشنبه ۲۷ مرداد) در خبرگزاری ایسنا خبری به نقل ازقائم مقام معاونت انتظامی سازمان نظام پزشکی منتشر شده که از بررسی پرونده پزشکی مرحوم کیارستمی در ۲۰ محور و ارسال آن به هیات بدوی انتظامی خبر داده‌است.  به گفته دکتر محسن خلیلی در ۱۶ مورد از این ۲۰ محور، پزشک و کادر درمان هر دو بیمارستان آراد و جم مشکلی نداشتند. در چهار مورد که دو مورد آن قصور پزشکی و دو مورد نیز قصور انتظامی بود، کیفرخواست صادر و جهت صدور رای به هیات بدوی ارسال شده‌است.

فیلم «لانتوری» و حواشی‌های نمایش آن هم این روزها در رسانه‌های مختلف مورد توجه است. چنانچه امروز در روزنامه شرق، یادداشتی به قلم رضا بهرامی درباره مواجهه تماشاگران خارجی با فیلم «لانتوری» رضا درمیشیان منتشر شده است. در این یادداشت آمده است: «طبق برنامه‌ریزی‌ام، وقتی به کارلووی‌ واری رسیدم، روز پنجم جشنواره بود و نیمی از جشنواره را تا پایان آن پیش‌ِرو داشتم. وقتی به سالن وارد شدم، کیپ تا کیپ صندلی‌ها پر بودند. فیلم آغاز شد و پیش رفت. به صحنه اسیدپاشی و جریان‌های پس از آنکه رسید، منتظر بودم برآورد کنم چند نفر از تماشاگرانی که در فضایی به‌مراتب آرام‌تر از ما زندگی می‌کنند و با آن شلوارک‌ها و راحتی رفتارهای فردی و جمعی‌شان، انگار سینما را بیش از هرچیز، برای تفریح ذهن و جسم می‌خواهند، سالن را ترک می‌کنند. دو، سه‌نفری را که با هم سالن را ترک کردند، در این آمار نمی‌شد به‌حساب آورد؛ چون در همه نمایش‌ها، تعدادی از تماشاگران به هر دلیل، که عموما شخصی یا برای رسیدن به نمایشی دیگر در سالن سینمایی دورتر بود، سالن را ترک می‌کردند. به سکانس لحظه چکاندن قطره‌های اسید در چشم بازیگر نقش مجرم فیلم رسیدیم. در آن هنگام نوبت یکی دیگر از پیش‌بینی‌هایم یا بهتر است بگویم احتمال‌هایم بود که جامه تحقق به خود نبیند. در جشنواره فیلم فجر، «لانتوری» را در پردیس کوروش، با مخاطبان عمومی دیده بودم. در آن لحظه‌ها، در سالن کاملا همهمه شد و صداهایی شبیه به‌ ای‌وای شنیده می‌شد که نشان‌دهنده واکنش تماشاگران به اضطراب ناشی از این سکانس بود. اما در جشنواره «کارلووی واری» این صحنه‌ها در سکوت کامل تماشاگران ادامه یافت. آن‌ها که در جشنواره‌ها حضور داشته‌اند، می‌دانند معمولا در بخش پرسش و پاسخ فیلم‌ها، فقط خبرنگاران حاضر در سالن، می‌مانند. پس از پایان نمایش لانتوری، اما دست‌کم یک‌سوم تماشاگران در سالن ماندند تا احتمالا ببینند و بشنوند سازندگان آن درباره این اثر تکان‌دهنده – و قطعا برای آن‌ها تکان‌دهنده‌تر– چه می‌گویند.»

در خبرگزاری ایلنا نیز، محمد حقیقت (فیلم‌ساز و روزنامه‌نگار  ایرانی مقیم فرانسه) پیشنهاد معرفی «لانتوری» را به عنوان نماینده ایران به  اسکار مطرح کرده است: «با توجه به اینکه کشورهای غیرانگلیسی زبان شروع به معرفی فیلم‌های خود به آکادمی اسکار برای سال ۲۰۱۷ کرده‌اند و بلژیک، اسپانیا، ایتالیا، گرجستان و غیره فیلم‌های خود را پیشنهاد داده‌اند، حالا باید به فیلم‌های ایرانی واجد شرایط، نگاهی کارشناسانه و منصف انداخت تا سینمای ایران بتواند، بهترین گزینه راکه از شانس بالائی برای کاندید شدن بهترین فیلم خارجی سال برخوردار باشد. با نگاهی به فیلم‌های ایرانی اکران شده تا به امروز در تهران و شهرستان‌ها، فیلم رضا درمیشیان «لانتوری» دارای شرایط خوب و کافی برای ارائه شدن به آکادمی اسکار است. در صحنه بین‌المللی از یکسو این فیلم با نمایش در جشنواره برلین و شانگهای، کارلووی‌واری و غیره، شرکت داشته و از سوی دیگر لانتوری از سینمای جوان و تازه‌نفس می‌آید که با ساختاری مدرن و غیرکلاسیک ساخته شده و می‌تواند چهره جدیدی از سینمای ایران را به اعضای آکادمی معرفی کند. جالب خواهد بود که افراد کمیته انتخاب ایرانی برای معرفی یک فیلمی به اسکار، توجه خود را به سینمای مستقل ایران هم نشان دهند و به آن اعتماد کنند.»

هم‌چنین خبرگزاری ایسنا بیانیه‌ای را از شورای عالی تهیه‌کنندگان سینمای ایران، درباره نمایش داده نشدن فیلم «لانتوری» در سینماهای تحت مالکیت حوزه هنری منتشر کرده است. در بخشی از این بیانیه با اشاره به عدم نمایش فیلم «لانتوری» در سینماهای حوزه هنری آمده است: « از نظر شورای عالی تهیه‌کنندگان سینمای ایران، هر فیلمی که مراحل قانونی را در تولید و نمایش طی می‌کند، استحقاق نمایش را در تمامی سالن‌های سینمایی خصوصاً آن‌ها که به نحوی متعلق به بخش عمومی و تبعاً مردم ایران است، دارد.»

روزنامه صبا نیز خبر از پایان نگارش فیلم‌نامه جدید محسن امیریوسفی به نام «بی‌نام مرداد» که مضمونی اجتماعی دارد، داده است. درحال‌حاضر فیلم «خواب تلخ» به کارگردانی محسن امیریوسفی در گروه هنروتجربه نمایش دارد.

روزنامه بانی‌فیلم نیز به خبر ساخت مستند جدید مصطفی آل‌احمد به نام «گرو گر» پرداخته است.