هنروتجربه: مجموعه عکس‌های «آندری تارکوفسکی» فیلم‌ساز مشهور روسی در یک حراجی به فروش می‏‌رسد.

به گزارش ایسنا به نقل از گاردین، این عکس‌ها که تارکوفسکی آن‌ها را با دوربین پولاروید و در کشورهای روسیه و ایتالیا هنگام ساخت فیلم «نوستالژی» در سال ۱۹۸۳ گرفته است، در حراجی «بونهامس» انگلیس برای فروش گذاشته و پیش‌بینی می‌شود تا مبلغ ۵۰ هزار یورو فروخته شود.این مجموعه عکس‌ که بیشتر آن‌ها از نظر تکنیکی، نقص دارند توسط «آندری» فرزند «تارکوفسکی» در ماه اکتبر به حراجی «بونامز» فروخته شد.

تارکوفسکی1

به عقیده کارشناسان،این عکس‌های تیره و تار و نورزده با رنگ‌هایی که شبیه نقاشی‌ آبرنگ شده، منعکس‌کننده همان اتمسفری است که «آندری تارکوفسکی» در فیلم‌هایش آن‌ها را به تصویر می‌کشید و بسیاری از این عکس‌ها به‌خوبی بازتاب‌دهنده آثار او هستند.
«داریا چرننکو» رییس بخش آثار روسی حراجی بونامز درباره ویژگی این آثار می‌گوید:« این عکس‌ها جنبه بسیار شخصی برای تارکوفسکی داشتند و دوستان این کارگردان به یاد می‌آورند، از زمانی که او این دوربین عکاسی پولاروید را پیدا کرد، همیشه در دستش بود. تمام این عکس‌های باقی‌مانده انتخاب خود تارکوفسکی است و آن‌هایی است که او دوست داشت نگه دارد. او معمولا عکس‌هایی را که دوست نداشت، می‌سوزاند.»

تارکوفسکی

آندری تارکوفسکی خالق آثاری چون «کودکی ایوان»،«ایثار»،«سولاریس»،«نوستالژیا» است. «اینگمار برگمن» – کارگردان سوئدی – زمانی در توصیف او گفته‌است: «تارکوفسکی برای من بزرگ‌ترین کارگردان سینماست که زبان جدیدی اختراع کرد و به ماهیت فیلم وفادار است.»