هنروتجربه:«رویاهای دم صبح» به کارگردانی مهرداد اسکویی در جشنواره‌های داخلی و خارجی متعددی حضور داشته و مورد تحسین قرار گرفته‌است.این روزها که صحبت درباره انتخاب نماینده سینمای ایران برای معرفی به اسکار، مطرح شده است، مهرداد اسکویی هم در گفت‌وگویی با خبرگزاری ایلنا، از دلایل خود برای معرفی فیلمش یه اسکار گفته است و خواهان حمایت سازمان سینمایی شده‌است.

کارگردان فیلم «رویاهای دم صبح» درباره دلایل معرفی  این فیلم به اسکار می‌گوید:«فیلم ویژگی‌های ورود به آکادمی اسکار را دارد. بعد از درخشش در جشنواره‌های بین‌المللی فراوان و نگاه مثبت بزرگان نقد اروپا و آمریکا؛ امید برای رسیدن به جمع پنج نامزد نهایی بیشتر شده است. تا امروز مستندی از ایران حتی به ۱۵ اثر برگزیده هم راه نیافته. به عبارتی از اول انقلاب تا امروز فیلمی به این جایگاه نرسیده که نظر مثبت این تعداد منتقد جهانی را داشته باشد. معیار فیلم اسکار فقط خوب بودن نیست و بستگی به شرایط بسیاری دارد. اسکار صرفا جشنواره نیست بلکه یک آکادمی است که سازوکار ویژه خود را دارد. فیلم‌هایی که متقاضی شرکت در اسکار هستند ابتدا باید در جشنواره‌هایی که اسکار تایید کرده؛ شرکت کرده و جزو برترین‌ها باشند. حتما قبل از هفته اول مهر باید حداقل یک هفته در کشور خودشان اکران شده باشند و در نیویورک و لس‌آنجلس هم یک هفته نمایش داده شوند. سپس فیلم برای ۲۰۰۰ داور جشنواره به همراه یک جعبه شکلات فرستاده شود که هزینه‌ای بین ۸۰ تا ۱۰ هزار یورو دربرخواهد داشت.»

این مستندساز درباره نحوه حضور فیلم «رویاهای دم صبح» در اسکار و اقدامات سازمان سینمایی نیز توضیح می‌دهد: «پخش‌کننده‌های این فیلم در حال تنظیم نامه‌ای به سازمان سینمایی هستند تا مقدمات حضور فیلم در اسکار را فراهم کنند. چون بسیار هزینه‌بر است و این کار با هزینه شخصی مقدور نیست. فیلم از یک جا به بعد از محدوده کارگردان خارج می‌شود و ملی می‌شود. من sirintepeevleri.com فیلم را بدون حمایت دولتی ساختم و هزینه‌های آن را از راه تدریس و عکاسی پرداخت کردم اما از اینجا به بعد واقعا نیازمند ورود اداره ارشاد به عنوان پشتوانه حمایتی ملی برای رسیدن فیلم به اسکار هستم. برای من خیلی مهم است که فیلم ابتدا در ایران دیده شد و جوایز مهمی را هم کسب کرد. افتخار من این است که فیلم ابتدا با جشنواره سینما حقیقت شروع و با فجر ادامه‌ مسیر داد. هم آقای حیدری و هم آقای ایوبی فیلم را دیدند و از آن استقبال کردند.»

اسکویی درباره رقبای احتمالی این فیلم در اسکار هم عنوان می‌کند:« از فیلم‌های مطرحی که با رویای دم صبح در جشنواره‌های مختلف رقابت کردند؛ می‌توان به فیلم سونیتا از خانم قائم‌مقامی- آتش در دریا که جایزه اول برلین را گرفت و فیلم  Life animated  که قصه پسربچه معلولی‌ست که با دیدن فیلم‌های انیمیشن مانند بچه‌های عادی می‌شود.»

«رویاهای دم صبح» به تازگی در جشنواره مستند کوزوو به نمایش درآمده‌است.اسکویی درباره این جشنواره  می‏‌گوید:«در جشنواره فیلم کوزوو به جرات می‌توان گفت ۱۵ اثر ‌short list از اسکار حضور داشت. اکثر فیلم‌ها در جشنواره‌هایی مثل لوکارنو- برلین و کن حضور داشتند. اما از فیلم «رویاهای دم صبح» به خاطر مانور زیاد روزنامه‌های کوزوو به نحوی استقبال شد که پنج دقیقه قبل از شروع فیلم؛ همه کف زمین نشسته بودند! زنان سازمان ملل که تا امروز  وارد بازی‌های سینمایی نشده‌اند در جشنواره مولداوی با اهدای یک جایزه ویژه و در یک نامه جداگانه تشکر خود را بیان کردند. روزنامه اینترنشنال به جز کارگردانان معروف داستانی ما مانند آقایان کیارستمی-اصغر فرهادی و امیر نادری با هیچ کارگردان مستندی از ایران مصاحبه نکرده بود که این موهبت دوبار نصیب من شد. اما متاسفانه در داخل نه کارگردان‌ها و نه خانه سینما حتی یک تبریک هم به من نگفتند.»

اسکویی درباره دلیل درخشش «رویاهای دم صبح» تاکید می‌کند:«: فیلم راجع به هیچ نهادی نیست بلکه یک اثر کلی‌ درباره معصومیت انسان است. معصومیتی که اگر مورد حمایت خانواده قرار نگیرد؛ می‌تواند آسیب‌های فراوانی ببیند. نکته قابل توجه محافل جشنواره‌‌ای گارد نگرفتن فیلم نسبت به نهاد و ارگان خاصی است. فیلم قصه‌ آلام بشری است و مخاطبان فیلم از هر کشور و جغرافیایی وقتی آن را می‌بینند گویا در کانون اصلاح و تربیت خودشان هستند. مخاطبان فیلم بیشتر مددکاران اجتماعی و قضات هستند که همگی قصه فیلم را قصه کشور خودشان هم می‌دانند. پس گرچه زمینه فرهنگی کشورها متفاوت است ولی قصه‌ها شبیه هم هستند. نکته‌ای که فیلم «رویاهای دم صبح» را متفاوت می‌کند فیلم‌برداری و تدوین و صدابرداری خوب آن است. این فیلم اولین جایزه فیلم‌برداری مستند تاریخ ایران در اروپا دریافت کرده و در جشنواره‌های تخصصی فیلم‌برداری نیز حرف‌ زیادی برای گفتن داشته. این فیلم در حدود ۳۰ جشنواره مهم دیگر در آینده شرکت کرده و امید زیادی به جایزه گرفتن آن هست.»

او درباره شرایط اکران فیلم هم یادآور می‌شود:« رویاهای دم صبح در کشورهای مختلفی ازجمله آلمان، فرانسه، اتریش و چند کشور دیگر به‌زودی اکران خواهد شد. اصرار زیادی از سوی مردم برای اکران فیلم در ایران نیز وجود دارد اما به دلایلی از اکران آن خودداری کرده‌ام.»

اسکویی در پایان از خبرنگاران که فیلم را در ایران سرپا نگه داشته‌اند، تشکر ویژه‌ای کرد.