هنر و تجربه:انجمن فیلم مرکز لینکلن از برگزاری بخشی در پنجاه‌وچهارمین دوره‌ی جشنواره فیلم نیویورک خبر داد که شامل دو فهرست فیلم است که با الهام از مستند برتران تاورنیه با عنوان «سفرم به تاریخ سینمای فرانسه» انتخاب شده‌اند. این رویداد، مستند تاورنیه را که یک فیلم ۱۹۰ دقیقه‌ای آموزنده و پر از اطلاعات است، در کنار آثار کلاسیک مهم سینمای فرانسه که در این مستند به آن‌ها اشاره می‌شود، به نمایش خواهد گذاشت. علاوه بر این، در جشنواره فیلم نیویورک امسال ادای دینی به هنری هاتاوی خواهد شد – که یکی از فیلم‌سازان آمریکایی محبوب تاورنیه است – و دوازده فیلم او در قالب برنامه‌ای به نمایش درمی‌آیند.

فیلم‌های مهم‌تر بخش «سفری کوتاه در تاریخ سینمای فرانسه» – با این‌که همه‌ی فیلم‌ها جذاب و وسوسه‌انگیزند – شامل اثر انقلابی حماسی ژان رنوار «La Marsellaise»، اولین فیلم روبر برسون «فرشتگان گناه»، کمدی دوران پس از جنگ جهانی دوم ژاک بکر «آنتوان و آنتوانت»، اقتباس ژان‌پیئر ملویل از کوکتو «کودکان وحشتناک» و «اجازه‌ی عبور» از خود تاورنیه.

هنری هاتاوی که در دوران سینمای صامت رشد کرد و با دستیاری فیلم‌سازانی جوزف فون اشترنبرگ و ویکتور فلمینگ به پختگی رسید و در نهایت ۵۲ را در کارنامه‌اش کارگردانی کرد. هاتاوی به گونه‌ای برخی ژانرهای سینمایی را گسترش داد که حقیقتاً الهام‌بخش است. او در ضمن باور راسخی به فیلم‌برداری در لوکیشن‌های واقعی و استفاده از جلوه‌های بصری خلاقه داشت. فیلم‌هایی که در این دوره از جشنواره فیلم نیویورک از هاتاوی به نمایش درمی‌آیند چشم‌اندازی گسترده و رضایت‌بخش از کارنامه‌ی جاه‌طلبانه و پروپیمان او ارائه می‌دهند.

کوهن میدیا گروپ اوایل سال آینده‌ی میلادی این فیلم را به نمایش عمومی درخواهد آورد.

منبع: ایندی‌وایر