هنروتجربه: شهرام مکری در کارگاهی که در حاشیه جشنواره سلامت برگزار شد، گفت: «هر فیلم ادعایی را در دل خود مطرح می‌کند و اگر بتواند پاسخ خوبی به آن بدهد، می‌توان گفت فیلم خوبی است.»

به گزارش روابط عمومی اولین جشنواره فیلم سلامت، کارگاه «روش‌های ساده برای کارگردانی» صبح دوشنبه اول شهریور ماه در سالن پنج پردیس سینمایی چارسو برگزار شد. در این کارگاه شهرام مکری برای علاقه‌مندان درباره کارگردانی صحبت کرد.

شهرام مکری مدرس این کارگاه فیلم‌سازی در ابتدا با تعریف میزانسن و وظایف کارگردان در سینما بیان کرد: «یک کارگردان علاوه بر میزانسن، انتخاب لنز، محل قرارگرفتن و ارتفاع دوربین را برعهده دارد. هم‌چنین تشخیص نوع حرکت دوربین هم برعهده کارگردان است. با این حال در ایران هنوز برخی از کارگردانان مسئولیت انتخاب لنز دوربین را به فیلم‌بردار می‌سپارند.»

فیلم‌بردار و کارگردان باید درک نزدیکی از زیبایی‌شناسی داشته باشند
مکری افزود: «در واقع فیلم‌برداری در طول تاریخ آن به قدری از نظر فنی پیچیده شد که امروز به یک هنر تبدیل شده است. همیشه اختلاف نظرهایی نیز بین فیلم‌برداران و کارگردانان ممکن است وجود داشته باشد. مثلا داریوش خنجی فیلم‌بردار ایرانی مقیم آمریکا به دلیل اختلاف نظر با دیوید فینچر در فیلم «هفت» همکاری‌اش را در پروژه‌ها%