هنروتجربه: اعلام خبر درگذشت داودرشیدی بازیگری که خاطره‌های تصویری بسیاری را از او به یادگار داریم، با واکنش هنرمندان و مسئولان فرهنگی کشور همراه شد.

 علی نصیریان که همین چند روز پیش در برنامه تلویزیونی خندوانه آرزو کرد که روزی به همراه یارانی چون عزت‌الله انتطامی،داودرشیدی،محمد علی کشاورز و جمشید مشایخی که بیش از پنجاه سال رفاقت و همکاری را با هم تجربه کرده‌اند، دوباره بر صحنه‌ای گرد هم آیند و نمایشی را اجرا کنند، در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا از درگذشت این هنرمند ابراز تاسف کرده و افزود:« داود رشیدی تحصیلکرده اروپا بود و وقتی به ایران آمد تمام تلاش خود را کرد تا تئاتر ایران را متحول کرد. او تئاتر مدرن اروپا را وارد ایران کرد. کارهای ارزشمندی در دهه چهل خورشیدی انجام داد و با ارائه تئاترهای تازه خود، تئاتر جدید ایران را قوت بخشید. از نبود او به شدت متاثرم. او انسانی فهمیده، صمیمی یک دوست خوب و هنرمند و کارگردان خوب تئاتر بود.»

عزت‌الله انتظامی در گفت‌وگویی با خبرگزاری مهر از ارادت زیادی خود به این بازیگر ارزنده گفته‌است:«.او یکی از بهترین همکاران من بود که همکاری نزدیک با او داشتم، متاسفانه زود ما را ترک کرد. داود رشیدی اطلاعات بسیاری داشت. زبان فرانسه را هم به خوبی بلد بود، شخصیتی داشت که با همه کنار می آمد و درصدد رفع مشکلات دیگران برمی‌آمد. برای خانواده و دختر او آرزوی صبر دارم. او یکی از عزیزترین همکاران من بود، وقتی خبر فوت او را شنیدم بسیار غمگین شدم، او یکی از افرادی بود که من با او زندگی کردم و دوستی زیادی با او داشتم.ما ناگهان او را از دست دادیم، پیدا کردن چنین دوستی در این زمانه دیگر ممکن نیست، امیدوارم غم آخر همه دوستان و هنردوستان این کشور باشد.»

جمشید مشایخی دیگر بازیگر پیش کسوت سینما و تئاتر که خاطره‌های بسیاری از همراهی با رشیدی در سینما و تئاتر دارد، این ضایعه را به خانواده رسیدی تسلیت گفته و تاکید کرد:«این ضایعه را به همسر داود رشیدی، فرزندان او و جامعه هنری تسلیت می‌گویم. می‌دانم که همسر او خانم برومند بسیار عاشقانه او را دوست داشت و برای او زحمت زیادی کشید. امیدوارم بتواند این ضایعه بزرگ را تحمل کند.من و داوود رشیدی از سال ۱۳۳۹ که او در اداره هنرهای دراماتیک استخدام شده بود با هم آشنا شدیم. او در آن زمان می‌خواست نمایش «ایوانف» را روی صحنه ببرد و پیشنهاد بازی در نقش اول آن را به من داد، اما با توجه به این‌که من «ایوانف» را نمی‌شناختم ترسیدم که نتوانم آن را به خوبی اجرا کنم. در آن زمان داوود فکر کرد که عده‌ای من را تحریک کرده‌اند تا با او کار نکنم، اما بعد از مدتی یک اثر دیگر را می‌خواست روی صحنه ببرد، در آن زمان یکی از دوستان گفته بود این نقش مناسب جمشید مشایخی است، اما داوود گفت جمشید نقش اول ایوانف را نپذیرفته است چطور این نقش را بپذیرد؟ اما من آن نقش را پذیرفتم و او متوجه شد که هیچ مشکلی در میان نیست. ما در آثار زیادی با یکدیگر همکاری داشتیم ولی از زمانی که گروه‌بندی‌های سینمایی و تلویزیونی ایجاد شد، همکاری ما کم شد.» مشایخی به ویژگی‌های اخلاقی داود رشیدی هم اشاره داشت:«داود یک فرد شوخ و بذله‌گو بود به طوری که وقتی با او همکاری می‌کردم، بسیار لذت می‌بردم. ما در آثار علی حاتمی به خصوص «هزاردستان» مدت زیادی را کنار یکدیگر بودیم. هنگامی که خبر فوت او را شنیدم حالم بسیار بد شد. جالب اینجاست که حدود چهار ماه پیش یکی از جوانان می‌خواست فیلمی بسازد که از من، داوود رشیدی و علی نصیریان دعوت کرد، اما با توجه به اینکه می‌دانستم داود رشیدی قادر به انجام این کار نیست، به آن جوان گفتم که فکر نکنم داود بتواند در این پروژه حضور پیدا کند. با این وجود به همسر داود رشیدی زنگ زدم و از او پرسیدم که آیا او می‌تواند یا خیر؟ که خانم برومند به من گفت داود با توجه به وضعیت جسمانی خود، قادر به ایفای نقش نیست. فوت داود رشیدی من را به شدت متأثر کرده است.»

پرویز پرستویی نیز با انتشاری تصویری از خود از  داود رشیدی نوشت:«پیشکسوت داود رشیدی یکی از پنج تن سینمای ایران که بنده این افتخار رو داشتم که در سریال «آوای فاخته» به‌کارگردانی زنده یاد بهمن زرین پور وهم‌چنین در سریال «امام علی» در خدمتشون شاگردی کنم ،دار فانی را وداع گفتند از طرف خودم به خانواده محترمش و جامعه هنری تسلیت میگم وتسلیت مخصوص به استاد انتظامی،نصیریان،مشایخی ومحمد علی کشاورز نسل تکرار ناشدنی.»

علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی طی تماس تلفنی درگذشت داود رشیدی را تسلیت گفت.طبق اعلام روابط عمومی معاون هنری وزارت ارشاد، علی جنتی طی تماس تلفنی با خانواده داود رشیدی، ضمن ابراز ناراحتی به جهت از دست دادن یکی از بهترین هنرمندان پرتوان، با دانش و خوش ذوق کشور،برای بازماندگان صبر و شکیبایی مسالت داشتند.

 حجت الله ایوبی رییس سازمان سینمایی هم متنی را منتشر کرد.
«بر زمینی که نشان کف پای تو بود
سالها سجده صاحبنظران خواهد بود
چه غم انگیز است غروب ستاره‌ای درخشان از آسمان فرهنگ و هنر ایران.
و چه دردناک است خداحافظی با مردی فرهیخته و مهربان. چهره آرام و دلشینی که می‌ماند برای همیشه در خاطره تاریخی یک ملت. او همیشگی است چون از جنس بودن است و روشنایی.
از این پس هر جا نور هست، هر جا روشنایی و ستاره هست می توان از او سراغ گرفت. در باغ و بوستان هنر ایران، در لابه لای شقایق‌ها آنجا که به احترام بالا می رود پرچم سینمای ایران، داوود رشیدی را می شود دوباره دیدار کرد.
در قله ها، در سینه های مالامال از عشق و ایمان، آنجا که سخن می رانیم از اراده، خودباوری، اعتماد و گفته می شود واژه زیبای پدر، همسر، خانواده، و انسان داوود رشیدی هست.
باغبان پیر گلشن رازهای ناب انسانی از میان مان رفت. اما او هست و همیشه خواهد ماند در خاطرمان.
این غروب غم انگیز را تسلیت می گویم از صمیم قلبم به همسر بی مانندش بانو احترام برومند، فرزندان داغدارش، جامعه سینما و تئاتر و همه مردم ایران.»

خانه سینما هم با انتشار اطلاعیه‌ای این مصیبت بزرگ را سینمای کشور تسلیت گفته‌است.

نرگس آبیار، حمید فرخ‌نژاد، شبنم مقدمی، زهرا اشراقی، مصطفی کیایی، فرهاد نجفی، شهره سلطانی، بهنام تشکر، محمد آفریده،‌ رامبد جوان،باران کوثری از دیگر هنرمندانی هستند که تاکنون تسلیت خود را عنوان کرده‌اند.