هنر و تجربه:جایزه تماشاگران چهل‌وچهارمین جشنواره بین‌المللی فیلم نروژ هاوگسون به فیلم «کاملاً غریبه‌ها» به کارگردانی پائولو جنوویس رسید. دیگر جایزه‌ی مهم این دوره هم که «پرتو آفتاب» نام دارد به مستند بنجامین ری با عنوان «مگنس» تعلق گرفت که درباره رقابت‌های قهرمانی شطرنج است. هیأت داوران درباره این فیلم چنین اظهار نظر کردند: «در این فیلم انسان در کانون توجه قرار گرفته است و این موضوع به اثبات می‌رسد که عشق و جامعه چه‌طور می‌توانند ما را ارتقا دهند و بهترین رفتارهای ما را متجلی کنند.»

جایزه‌ی آندریاس جهانی هم به درام فرانسوی «اگنس دی» اثر آن فانتین رسید. منتقدان فیلم نروژ هم جایزه‌شان را به فیلم موفق جشنواره کن «تونی اردمان» (مارن آده) دادند. جایزه‌ی فیپرشی به فیلم کارگردان دانمارکی یسپر نیلسن با نام «آن روز می‌آید» و جایزه‌ی بهترین پروژه در بازار تولیدهای مشترک به «آماندسن و نوبیل» از کاتیا نیس رسید.

جایزه جدید پروژه‌ی Eurimages Labهم به ارزش ۵۶ هزار دلار (پنجاه هزار یورو) به کاترین اولاف‌دوتیر از ایسلند برای فیلم «باد وزید» رسید که به عنوان نویدبخش‌ترین فیلم پیشگام در دست تولید در این جشنواره عرضه شد.

منبع: اسکرین دیلی