هنروتجربه: مراسم تشییع پیکر داود رشیدی هنرمند برجسته سینما، تئاتر و تلویزیون صبح روز یکشنبه ۷ شهریور با حضور مردم، هنرمندان و جمعی از مسئولین برگزار شد. در این مراسم امین تارخ، علی نصیریان، جمشید مشایخی، داریوش فرهنگ، حجت‌الله ایوبی، علی مرادخانی و همسر و دختر مرحوم برای حضار صحبت کردند.

صبح یکشنبه ۷ شهریورماه تالار وحدت میزبان حضور مردم، هنرمندان، مسوولان هنری و حسین فریدون دستیار ویژه‌ی رییس جمهور شد تا داود رشیدی بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون به آرامگاه ابدی‌اش، قطعه هنرمندان بدرقه شود.

مراسم با تلاوت قرآن مجید و ورود خانواده این هنرمند و آمبولانس حامل پیکر داود رشیدی حوالی ساعت ۹:۲۰ دقیقه آغاز رسمی شد و تا ساعت ۱۰:۱۵ ادامه پیدا کرد.

عباس سجادی مجری این مراسم ابتدا با ارائه شرح مختصری از زندگی این هنرمند گفت: «داود رشیدی کارگردان تئاتر، بازیگر تئاتر و سینما بدون شک یکی از پیشروترین هنرمندان تئاتر بود. او برآمده از خانواده‌ای اصیل و فرهنگی از خطه مازندران بود. پدرش دیپلماتی برجسته بود و پدربزرگش از روحانیون مشروطه خواه. جد بزرگ ایشان هم حجت الاسلام حائری مازندرانی از مراجع تقلید بودند. از چنین خانواده‌ای چنین شخصیت بزرگی بیرون آمد. او به تصمیم خانواده دوره متوسطه و تحصیلات دانشگاهی را در خارج از کشور طی کرد و در دهه چهل که به ایران آمد، در وزارت فرهنگ و هنر آن دوران استخدام شدند و ده سال بعد مدیر گروه سرگرمی‌ها و نمایش تلویزیون شد.»

امین تارخ به عنوان رئیس انجمن بازیگران خانه سینما دل‌نوشته‌اش را برای حاضرین خواند:«به راستی زندگی ترکیبی از جشن و عزا است؛ جشن دریافت بزر‌گ‌ترین جوایز سینمایی و از آن طرف عزای رفتن عباس کیارستمی. جشن عروسکی بچه‌هایمان و از آن طرف عزای رشید سینمای ایران که سوگ عظیمی است….. داود رشیدی رفت ولی دنیایی از خلاقیت و سپاس هنرمندانه را باقی گذاشت. داود عزیز همان‌طور که گفته بود «آمدم، دیدم و رفتم» بود، نه آن گونه که سزارگونه بگوید «آمدم، دیدم و پیروز شدم.» پیداست که به پیروزی‌های بیشتری می‌اندیشید، لیکن غمی در دل داشت.»

علی نصیریان هنرمند دیگری بود که در جایگاه حضور یافت و در حالی که متأثر بود، گفت: «داود! من هرگز نمی‌خواستم به این تالار برای بدرقه تو به سفر آخرت بیایم. من می‌خواستم با تو روی این صحنه باشم.»

تشییع داود رشیدی

نصیریان با اشاره به کارهای متفاوت و خاصی که داود رشیدی برای اجرای تئاتر انتخاب کرد و نیز نمایش «در انتظار گودو» که با معرفی ساموئل بکت هوای تازه‌ای را وارد تئاتر ایران کرد، افزود: «او با شهامت، جسارت و مهارت بود و یک نقطه عطف در کار خود و تئاتر ایران محسوب می‌شد.»

جمشید مشایخی هنرمند دیگری که به عنوان یکی از همراهان و همکاران قدیمی داود رشیدی در جایگاه حاضر شد، در سخنانی انتقادی بیان کرد: «چرا زمانی که عزیزی در بین ماست راجع به او صحبت نمی‌کنیم، اصلا او را نمی‌بینیم و وقتی از دنیا می‌رود آن وقت چه حرف‌ها و مطالبی می‌شنویم، عجیب است.زمانی که ایشان بیمار بود چطور کسی به سراغش نیامد. حالا چه فایده دارد؟! چه فایده دارد بنده از ایشان تعریف کنم. فقط بگویم خانم برومند همسر ایشان در مدتی که داود رشیدی بیمار بود خیلی زجر کشید و به همین دلیل برایش احترام ویژه‌ای قائلم.»

علی مرادخانی معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این مراسم ضمن تشکر از حضور مردم اظهار کرد: «خداوند بزرگی را به هر کسی نمی‌دهد. داود رشیدی شرایطی برای تئاتر ایران فراهم کرد که واقعا قابل تقدیر است. از همسر و دخترش که صمیمانه کنار او بودند کمال تشکر را دارم و همچنین به پسرش پروفسور رشیدی که خود را از راه دور به اینجا رسانده تسلیت می‌گویم. یادمان نرود که رشیدی در کنار خداوند بزرگ جای گرفته و به معشوق خود رسیده است.»

حجت الله ایوبی رییس سازمان سینمایی نیز در ادامه مراسم بعد از خواندن شعری بیان کرد: «از شما شهریاران فرهنگ و هنر ایران و همه کسانی که در این جمع هستید قدردانی می‌کنیم. شما قامت در کمان نشاندید تا ایران سربلند باشد. نمی‌دانم اگر این بزرگان فرهنگ و هنر نبودند از ما چه نشانه‌ای باقی می‌ماند؟»

احترام برومند همسر مرحوم داود رشیدی با اشاره به اینکه قصد نداشت صحبت کند اما واقعیت‌هایی وجود دارد که باید آن‌ها را بگوید، گفت: «همه به ما محبت کردند، دولتی و غیردولتی، خبرنگاران و روزنامه‌نگاران و همه مردم از شهرهای دور و نزدیک. آن‌ها همه کار حاضر بودند انجام دهند، مثلا از یزد برای ما پسته بفرستند و از رشت برنج. خیال همه شما راحت.»

همسر داود رشیدی خطاب به مردم افزود: «شما اینقدر خوبید که دولتمردان هم قطعا تحت تأثیر شما قرار می‌گیرند. وقتی مردم ما را دوست دارند دولتمردان هم مجبور می‌شوند ما را دوست داشته باشند.» برومند اضافه کرد: «آقای مشایخی ممنونم که از من یاد کردید. آقای نصیریان من بدون داود رشیدی هیچم. او بود که سال‌ها زندگی ما را با آبرو، زحمت و کوشش اداره کرد.»

او در پایان از حاضران خواست که برای شادی روح کیارستمی و داود رشیدی صلوات بفرستند. نماز میت توسط حجت الاسلام دعایی بر پیکر این هنرمند پیشکسوت خوانده شد.

از جمله افرادی که در این مراسم حضور داشتند می‌توان به عبدالعلی علی عسگری، حجت الله ایوبی، حبیب ایل بیگی، جمشید مشایخی، داریوش اسدزاده،  رضا کیانیان، پرویز پرستویی، عبدالرضا اکبری، امین تارخ، لیلا حاتمی، زهرا حاتمی، بهمن فرمان‌آرا، خسرو سینایی، سیروس الوند، هادی مرزبان، پرویز پورحسینی، قطب الدین صادقی، الهام کردا، علی دهکردی، احمد مسجدجامعی، مرتضی کاظمی، ویشکا آسایش، عبدالحسین مختاباد، عبدالرضا اکبری، داریوش ارجمند، حبیب دهقان‌نسب، حبیب رضایی، لیلی گلستان، جعفر پناهی، علیرضا خمسه و … اشاره کرد.

برچسب‌ها: