هنر و تجربه:جشنواره فیلم تلوراید قصد داشت مستند جدیدی از سیدنی پولاک با عنوان «گریس شگفت‌انگیز» (۲۰۱۶) را به نمایش بگذارد که درباره اجرای آرتا فرانکلین و گروه کُر او در کلیسایی در واتس لس‌آنجلس در ماه ژانویه ۱۹۷۲ است. اما چند ساعت پیش از آغاز چهل‌وسومین دوره‌ِی این رویداد سینمایی، این مستند از فهرست رسمی فیلم‌های جشنواره تلوراید خارج شد و برنامه‌ی نمایشش یک بار دیگر لغو شد.

سال گذشته هم این پروژه که پس از مرگ پولاک در سال ۲۰۰۸ ناتمام باقی ماند و سرانجام توسط آلن الیوت تهیه‌کننده کامل شد، به فهرست اصلی فیلم‌های جشنواره تلوراید راه یافت اما در آخرین لحظه‌ها به درخواست آرتا فرانکلین از برنامه‌ی نمایش حذف شد و جدال قانونی آن‌ها بر سر فیلم شروع شد که ظاهراً هم‌چنان ادامه دارد.

این مستند سال گذشته به همین ترتیب فرصت نمایش در جشنواره بین‌المللی فیلم تورنتو را هم از دست داد که چند روز پس از جشنواره تلوراید برگزار می‌شود. آن تامپسن سال گذشته در گزارشش از این اتفاق نوشت: «مشکل این است که فرانکلین، طبق گفته‌های تهیه‌کنندگان فیلم، نمی‌خواهد فقط به درآمد بازاریابی و تبلیغات فیلم بسنده کند و به دنبال کسب حقوق فیلم است. او پیش از این وکیلی را هم از کار روی پرونده اخراج کرده و درخواست عدم نمایش فیلم در تلوراید توسط وکیل جدید او به دادگاه ارائه شده است؛ نمایشی که می‌توانست اولین نمایش جهانی فیلم باشد.»

جشنواره فیلم تلوراید از دیروز دوم سپتامبر در کالرادو برپا شده است و تا پنجم سپتامبر ادامه خواهد داشت.

منبع: ایندی‌وایر

برچسب‌ها: