هنروتجربه: فیلم مستند بلند «زمناکو» ساخته مهدی قربان‌پور در بخش فیلم‌های برون‌مرزی «BORDER FILMS» چهارمین جشنواره جهانی فیلم دهوک در اقلیم کردستان عراق به نمایش در می‌آید.

جشنواره فیلم دهوک از از ۹ تا ۱۶ سپتامبر (مطابق با ۱۹ تا ۲۶ شهریورماه) با شعار سینما برای صلح در شهر دهوک کردستان عراق برگزار می‌شود و شامل بخش نمایش آثار سینمای شمال اروپا، فیلم‌های برون‌مرزی و سینمای بین‌الملل است.

مهدی قربانپور (کارگردان )، ارسلان امیری (تدوین‌گر ) و زمناکو محمد احمد(کاراکتر اصلی فیلم ) به دعوت شه‌مال صبری دبیر جشنواره روزهای آتی برای حضور در این رویداد به دهوک سفر می‌کنند.

«زمناکو» که به بحران هویت کودکی بازمانده از بمباران شیمیایی حلبچه در ایران می‌پردازد، پیش از این تندیس بهترین فیلم و بهترین پژوهش هفدهمین جشن خانه سینما و جایزه بین‌الادیان سی و چهارمین جشنواره جهانی فیلم فجر را دریافت داشته است.

این فیلم به تهیه‌کنندگی محمد شکیبانیا با مشارکت مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی به تولید رسیده است و شرکت نوری پیکچرز به مدیریت کتایون شهابی پخش بین‌المللی آن را برعهده دارد و حضور در جشنواره جهانی دهوک اولین نمایش فیلم در حوزه آسیایی محسوب می‌شود. «زمناکو» از ۲۵ دی ماه ۹۴ در گروه هنروتجربه روی پرده رفت و نمایش آن تا تیرماه امسال ادامه داشت. •

425622127_88968_2286265078905679891