هنر و تجربه: پدرو آلمودووار با فیلم «خولیتا» نماینده اسپانیا در هشتاد و نهمین مراسم اسکار خواهد بود.

«خولیتا» که اولین نمایش آن مانند «فروشنده» در بخش مسابقه جشنواره فیلم کن امسال بود، بالاتر از دو رقیب دیگر اسپانیایی‌اش «درخت زیتون» از ایسیار بولائین و «عروس» ساخته پائولا اورتیز قرار گرفت و رسما از سوی اسپانیا به اسکار معرفی شد. این ششمین بار است که فیلمی از آلمودوار به اسکار برای عنوان بهترین فیلم خارجی‌زبان معرفی می‌شود.

بیست و یکمین فیلم بلند سینمایی این کارگردان  با الهام از سه داستان کوتاه از کتاب «فرار» آلیس مونرو نویسنده کانادایی که سال ۲۰۰۴ منتشر شده، ساخته شده است. فیلمنامه فیلم را آلمودووار خودش نوشته و این فیلم درامی زنانه درباره سرنوشت است. اما سوارز و آندریا اوگارته در نقش شخصیت اصلی در سن بالا و دوره جوانی در این فیلم بازی کرده‌اند. اما بخش اصلی  نقش خولیتا را دانیل گرائو بازی کرده است.

«خولیتا» به سه دهه از زندگی یک زن اسپانیایی می‌پردازد که از دهه ۱۹۸۰ در مادرید آغاز می‌شود. این دهه بعد از پایان دیکتاتوری فرانکو در اسپانیا و همزمان با جنبش ضدفرهنگی «لا موویدا» در اسپانیا و ظهور «آلمودوار» به عنوان یک فیلمساز است.

آلمودووار پیش از این در سال ۱۹۹۹ با «همه چیز درباره مادرم» یک بار برنده اسکار بهترین فیلم خارجی زبان شده است و در سال ۱۹۸۹ هم با «زنان در آستانه فروپاشی عصبی» به جمع پنج نامزد نهایی راه پیدا کرد.اسپانیا تا حالا  نوزده بار نامزد دریافت اسکار و چهاربار موفق به دریافت اسکار بهترین فیلم خارجی زبان شده است که آخرین آن در سال ۲۰۰۵ با فیلم «دریای درون» به کارگردانی «آله‌خاندرو آمنابار» بود.مراسم اعطای جوایز هشتادونهمین دوره جوایز سینمایی اسکار روز ۲۶ فوریه ۲۰۱۷ (یکشنبه ۸ اسفندماه) در دالبی تئاتر لس‌آنجلس برگزار می‌شود .

پدرو آلمودووار پاییز امسال تهیه‌کننده فیلمی از اصغر فرهادی خواهد بود که دراسپانیا و با بازی پنه‌لوپه کروز قرار است ساخته شود.