هنر و تجربه:«تولد یک ملت» با وجود تمام جنجال‌هایی که در ماه‌های اخیر پیرامونش به‌پا شد،در پایان اولین نمایشش در جشنواره بین‌المللی فیلم تورنتو مورد تشویق ایستاده‌ی تماشاگران قرار گرفت.

این فیلم پس از عقد یک قرارداد رکوردشکن در جشنواره فیلم ساندنس (که در آن کمپانی فاکس سرچ‌لایت حقوق پخش جهانی فیلم را با رقم هفده و نیم میلیون دلار به دست آورد) به عنوان یکی از فیلم‌های مهم فصل جوایز و اسکار در نظر گرفته شد اما پس از آن به‌واسطه‌ی اتهام‌های اخلاقی که به پارکر در زمان دانشجویی وارد شد (و البته در نهایت از آن‌ها تبرئه شده) سرنوشت «تولد یک ملت» در هاله‌ای از ابهام قرار گرفت. پس از آن کمپانی فاکس محدودیت‌هایی برای پارکر و فرش‌قرمزهای فیلم در نظر گرفت. پارکر نویسنده، کارگردان، تهیه‌کننده و بازیگر این درام است که داستان نیت ترنر، رهبر شورش برده‌ها، را روایت می‌کند.

پس از نمایش فیلم، پارکر و دیگر بازیگرانش روی صحنه حاضر شدند. پارکر پس از گره کردن دست‌هایش در یکدیگر به نشان ادای احترام به تشویق حاضران، با تشکر از فاکس سرچ‌لایت و سرمایه‌گذاران صحبت‌هایش را آغاز کرد. هیچ اعتراض یا سروصدایی در جریان نمایش فیلم و بعد در هنگام برپایی نشست بلند نشد و مدیر و کارگردان هنری جشنواره، کامرِن بیلی تمرکز را بر تولید و میراث شخصیت ترنر حفظ کرد.

پارکر هم به این موضوع اشاره کرد که در منطقه‌ای ۴۲ مایل آن طرف‌تر از مکان شورش ترنر در ویرجینیا بزرگ شده است و متأسفانه هیچ بنای یادبودی برای این رهبر ساخته نشده است که در سال ۱۸۳۱ هم‌قطارانش را با هم متحد کرد. از این رو او پس از بازیگر شدن و آگاهی از وجود چنین رهبری، به این هدف و آرزو رسید که روزی فیلمی درباره زندگی این مرد بسازد: «او کسی است که باید در کنار چهره‌هایی مانند پاتریک هنریز، جفرسن‌ها و دیگر بنیان‌گذاران ما، از او قدردانی و تجلیل شود. احساس کردم این همان داستانی است که از نظر تاریخی می‌تواند به کار امروز ما هم بیاید و گفت‌وگویی را پیرامون حقوق نژادی مطرح کند.»

پارکر در ادامه‌ی حرف‌هایش به سرکوبی شدید و خشونت‌بار شورش ترنر توسط برده‌داران و تلاش آن‌ها برای زدودن میراث او اشاره کرد و گفت که با تمام این اتفاق‌ها، نقش او در تاریخ محفوظ است و داستان زندگی‌اش هم‌چنان به عنوان بخشی از یک تاریخ شفاهی از نسلی به نسل دیگر منتقل می‌شود.

ورایتی

برچسب‌ها: