هنروتجربه: در دوره جدید اکران فیلم‌ها در گروه هنروتجربه، سه مجموعه از فیلم‌های کوتاه به نمایش در می‌آیند. مجموعه فیلم‌های کوتاه سعید روستایی و هشت فیلم کوتاه جدید در قالب فیلم‌های کوتاه روز یک از فیلم‌سازان مختلف که از ۲۵ شهریور در گروه سینمایی هنروتجربه اکران شده‌اند.مجموعه فیلم‌های کوتاه نیما عباس‌پور هم شامل هفت فیلم کوتاه این کارگردان است که از اول مهرماه برپرده سینماهای گروه هنروتجربه می‌رود. در ادامه مروری کوتاه داریم بر مجموعه هشت فیلمی که در قالب فیلم‌‌های کوتاه روز یک به نمایش درآمده‌اند.

وقتی شهری در خواب فراموشی
قصه فیلم «وقتی شهری در خواب فراموشی» به کارگردانی بابک قائم در یک شب بارانی می‌گذرد:«شبی بارانی، خسته، رد کردن چراغ قرمز برای رسیدن به منزل، باز نشدن درب منزل، پیرزنی در خانه و…» قائم به جز ساخت این فیلم کوتاه، «جیب‌های بارانیت را بگرد» را هم کارگردانی کرده است و تدوین فیلم‌هایی چون «روایت ناپدید شدن مریم»، «اینجا کسی نمی‌میرد» و چندین فیلم کوتاه و مستند را در کارنامه کاری خود دارد. فرزین صابونی، شیوا ابراهیمی، ایمان فریدی، رقیه افشین‌پور و… از بازیگران این فیلم هستند. تهیه‌کننده «وقتی شهری در خواب فراموشی» به طور مشترک بر عهده بابک قائم و حسین کندری است.«روایت ناپدید شدن مریم» پیش از این در گروه هنروتجربه اکران شده و «اینجا کسی نمی‌میرد» نیز از بیست و دوم شهریور در این گروه به نمایش درآمده است.

وقتی شهری در خواب فراموشی

لطفا مانع بسته شدن در نشوید
در خلاصه داستان فیلم کوتاه «لطفا مانع بسته شدن در نشوید» به کارگردانی مجید فرهنگ بافتانی آمده است: «سیامک باید خود را به شرکت برساند، ولى مشکلى باعث می‌شود تا او با مرگ دست و پنجه نرم کند…» گفتنی است این فیلم برنده تندیس بهترین فیلم استعداد جوان با موضوع داستانی در سی‌امین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران بوده است.

شب
فیلم کوتاه «شب» به کارگردانی محمدرضا نوریان عنوان چهارمین فیلمی است که در بین فیلم‌های این مجموعه نمایش داده می‌شود. پولاد مختاری، مهسا محمدکاظم، ماهان خورشیدی، امید توتونچی و محسن خوئینی‌ها بازیگران این فیلم کوتاه هستند و در خلاصه داستان آن آمده است: «یک شب، چند نفر، خیابان‌های تهران…» به گفته کارگردان هدف اصلی از ساخت این فیلم به تصویر کشیدن چرایی و نوع روابط جدید آدم‌ها و پرداختن به جزئیات آن است. بازیگران اصلی این اثر در فیلم دیگری از گروه هنروتجربه به نام «نوراستنی» به کارگردانی امید توتونچی نیز بازی کرده‌اند که این روزها روی پرده است.

شب

کشتارگاه
فیلم کوتاه «کشتارگاه» به کارگردانی بهزاد آزادی روایت چند دوست نوجوان است که برای رسیدن به رویاهای‌شان می‌خواهند وارد گروه قاچاق مواد مخدر بشوند. این فیلم علاوه بر شرکت در جشنواره‌های داخلی، نماینده ایران در بخش سینه فونداسیون شصت‌وهشتمین دوره جشنواره کن نیز بود و با فیلم‌های کوتاه دیگر از کشورهای مختلف به رقابت پرداخت. آزادی فعالیت هنری خود را با بازی در فیلم کوتاه «روایت سرخ باران» و بازی در چندین تئاتر دانش آموزی در بین سال‌های ۱۳۸۴-۱۳۸۸ آغاز کرد و تحصی در رشته ادبیات نمایشی را ادامه داد. ساخت فیلم‌های کوتاه تجربی چون «سنگ صبور»، «کوچه پنجم شرقی پلاک هفت»، «میراتی»، «موقت» و «کشتارگاه» از ساخته‌های اوست. این کارگردان جوان در یادداشتی به «کشتارگاه» پرداخته است: «کشتارگاه محله‌ای در شهری کوچک است که نوجوانان و جوانان مشغول قاچاق مواد مخدر هستند. درآمد از این راه باعث شده تا عده‌ای، مافیایی برای خود تشکیل دهند و صاحب قدرت و احترام شوند. لذت رسیدن به قدرت، ثروت و احترام باعث می‌شود تا نوجوانان این محله افراد قاچاقچی را الگوی خود قرار داده و پا در مسیر آن‌ها بگذارند. بچه‌های کشتارگاه شوق رسیدن به رویاهایشان را دارند که تماماً از منطق کودکانه‌ای سرچشمه می‌گیرد. زندگی در جامعه‌ای که ثروت، قدرت و احترام دست افراد قاچاقچی است، آن‌ها را به این فکر انداخته که راه رسیدن به رویاهایشان وارد شدن به این گروه‌های قاچاق مواد مخدر است.» بهرام آزادی، هیمن آزادی، محمد کریمی، صلاح ادیم، محمد رحمتی، روشنک شکری و پارمیدا اکرامی از بازیگران این فیلم کوتاه هستند.

چهل سالگی
«چهل سالگی» عنوان یکی دیگر از فیلم‌های کوتاه این مجموعه به کارگردانی روشنک عباسی است که داستان شیفتگی نسلی است که آرزوهای‌شان را بر پرده نقره‌ای سینما جان گرفته می‌دیدند. کارگردان در یادداشتش آورده است: «عدد چهل در ساحت‌های مختلف فرهنگ ایرانی از جمله مذهب، ادبیات و آیین و رسوم ایران زمین هماره مورد توجه بوده و چهل سالگی در فرهنگ عامه همیشه نشان از نوعی پختگی و بلوغ بوده است. به رغم آنچه درباره حساسیت زنان به عدد سن‌شان شایع است «چهل سالگی» اشاره مستقیمی دارد به چهل ساله شدن زنی که از گره خوردن مراحل مختلف سنش با سینما می‌گوید و اکنون در آستانه چهل ساله شدن کودک جانش را رها می‌کند در بوستان آرزوهایش تا هرآنچه می‌خواهد بی‌آموزد و بکاود و بسازد. «چهل سالگی» جهان خواستنی زنی را روایت می‌کند که در بحبوحه زنانگی سنتی، شیفته مدرن‌ترین هنر روزگارش شده و حالا شاگرد مکتبی است که شاید به ظاهر هیچ تجانسی با اوندارد. اما…»

او
«او» به کارگردانی حامد اصلانی و بازی باران کوثری، از دیگر فیلم‌های این مجموعه است. در خلاصه داستان این فیلم آمده است: «قاضی در دادگاه از زن شاهد می‌خواهد، زن شاهدی ندارد جز او…». اصلانی که از ابتدا با نقاشی آشنا بوده است، برای به تصویر کشیدن و جان دادن به نقاشی‌ها سینما را انتخاب کرده است. او که تاکنون سه فیلم کوتاه «او»، «سه روز بعد…ناگازاکی» و «کورسو» را کارگردانی کرده، در یادداشتش نوشته است: «همیشه شاهدی بر ماجرا هست، هر زمان و هر مکان، شاهد همه جا حضور دارد، در هر رویدادی. نوازد نمی‌تواند شاهدی قابل ارایه برای دادگاه باشد، آن‌هم نوزادی که هنوز چشم به جهان ما نگشوده، اما او شاهد بوده، شاهد همه چیز!»

او

زنگار
فیلم کوتاه «زنگار» به کارگردانی امید کریم، هفتمین فیلم از مجموعه فیلم‌های کوتاه یک است. این فیلم روایتی از پنج لیوان است که ابتدا در آن‌ها آب وجود دارد ولی به مرور زمان با خشک شدن آب، لیوان‌ها ذوب می‌شوند.

بندباز
فیلم کوتاه «بندباز» به کارگردانی مهدی حیدری و آخرین فیلم از این مجموعه، قصه دو برادر است. شورش پس از سالیان به ایران بازگشته است. برادرش سروش دنبالش رفته است. در راه برگشت به خانه، صحبت‌هایشان حقایقی را از گذشته آشکار می‌کند که مربوط به دیدگاه آن‌ها درباره سرنوشت و تقدیر است و این سرآغاز اتفاقاتی می‌شود… نادر فلاح، امیرحسین رحمی، پانته‌آ وفا و مرجان صادقی در این فیلم به ایفای نقش پرداخته‌اند. کارگردان در یادداشتی پیرامون فیلم نوشته است: «هر چیزی به دلیلی اتفاق می‌افته، خیلی وقت‌ها اتفاقاتی برای ما می‌افته که نمی‌فهمیم و سردر نمی‌آریم چرا. گاهی هم اتفاقی نمی‌افته، بازهم نمی‌فهمیم که این اتفاق نیافتادن، خودش یه اتفاقه که اگر می‌افتاد…»