هنروتجربه: با برگزاری دهمین جشن انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی در شب گذشته (۲۸ شهریور) و اهدای جوایز به برگزیدگان این جشن، تندیس بهترین مستند بلند به کامران حیدری برای مستند «دینگومارو» و دیپلم افتخار بهترین مستند بلند به لقمان خالدی برای مستند «فصل هرس» تعلق گرفت. با توجه به اکران هر دوی این مستند‌ها در گروه هنروتجربه و به بهانه کسب این جایزه‌ به سراغ کامران حیدری، کارگردان «دینگومارو» و «من نگهدار جمالی وسترن می‌سازم» رفتیم تا احساس و نظر او را از دریافت این تندیس جویا شویم.

حیدری که این روزها مشغول ساخت مستند جدید خود است در گفت‌وگو با خبرنگار سایت هنروتجربه گفت: «دیشب می‌خواستم بعد از گرفتن جایزه صحبت کنم اما ترجیح می‌دهم الان بگویم که همیشه علاقه‌مند هستم تا مستندی بسازم که هم مخاطب خاص داشته باشد و هم بسیار مردمی باشد. برای مستند «دینگومارو» این اتفاق افتاد و همه اقشار توانستند به راحتی آن را ببینند. حتی خارج از ایران نیز از این مستند استقبال خوبی شد. این اتفاق برایم جالب بود، زیرا بیشتر مستندها در فضایی ساخته می‌شوند که فقط مخاطبان خاص به تماشا آن می‌نشینند یا تعدادی از دوستان مستندساز و مستندبین!»

او در ادامه پیرامون جذب مخاطب برای مستندسازان گفت: «به نظر من جذاب بودن مستند به خود فیلم‌ساز بستگی دارد. شاید بتوان با نزدیک کردن فضای مستند به اکثریت مردم روز به روز شاهد افزایش تعداد مخاطبان مستند باشیم.»

کارگردان «من نگهدار جمالی وسترن می‌سازم» افزود: «گرفتن این جایزه از دست منتقدان برایم به این معنی است که به هدفم در ساخت مستند رسیده‌ام و به سراغ موضوعاتی رفتم که منتقدان نیز به آن نگاه کرده‌اند و آن را پسندیده‌اند. این نزدیک بودن به مردم، شکل نگاه من به مستندسازی است و از این منظر، گرفتن این جایزه بسیار برایم خوشحال‌کننده بود.»

حیدری در آخر به مستند تازه خود که فعلا نام مشخصی ندارد هم اشاره کرد: «حدودا دو سال است که درحال ساخت مستندی با موضوع یک مرد کفترباز در شیراز هستم که در جوانی بسیار شروشیطان بوده است. او حالا ۷۰ ساله است و با مرگ هر کبوتر بیمارتر می‌شود و می‌خواهد هرطور که شده جلوی این اتفاقات را بگیرد. من هم دوسال با او همراه شدم تا ته قصه او را بفهمم و به تصویر بکشم.»

او در پایان توضیحی پیرامون مراحل فنی فیلم خود داد و گفت: «خیلی وقت است که فیلم‌برداری به پایان رسیده است و در حال حاضر در پایان مرحله تدوین هستیم. انشالله که بتوانیم از یکی، دو هفته آینده مراحل صداگذاری را آغاز کنیم.»

مستند «دینگومارو» که حیدری برا آن توانست تندیس منتقدان را از آن خود کند، روایت حمید سعید، نوازنده‌ای ساکن بندر عباس است. رویای او، اجرای یک کنسرت موسیقی به سبک آفریقایی در فضای باز ، همراه با نوازنده‌های آفریقایی تبار هرمزگان است.