هنروتجربه: پروژه‌ دلی لئوناردو دی‌کاپریو درباره تغییر آب‌وهوای جهان با عنوان «پیش از سیل» مورد استقبال جشنواره فیلم لندن قرار گرفت و در دوره‌ آینده‌ این رویداد سینمایی، اولین نمایش اروپایی‌اش را تجربه خواهد کرد. این مستند پانزدهم اکتبر در بخش «ارائه‌های ویژه»‌ جشنواره به نمایش درمی‌آید که شامل جدیدترین فیلم اِیوا دوورنی با عنوان «سیزدهمین» درباره روابط نژادی هم می‌شود.

«پیش از سیل» به کارگردانی فیشر استیونز، دی‌کاپریو را در حالی به تصویر می‌کشد که به مناطق مختلفی از جهان سفر می‌کند و به سراغ دانشمندان، رهبران و دیگر متخصصان می‌رود و با طرح مسائل مربوط به تغییر آب‌وهوای زمین سعی می‌کند، به راه‌حل‌های واقع‌بینانه‌ای برسد. دی‌کاپریو که برای «ازگوربرخاسته»‌ آلخاندرو گونزالس ایناریتو برنده اسکار بازیگری شد، سال‌هاست که یک فعال محیط زیست است و تهیه‌کنندگی این پروژه را هم بر عهده داشته است. او از دو سال پیش به عنوان «فرستاده‌ صلح» سازمان ملل هم مشغول به فعالیت شده است.

کلر استوارت رییس جشنواره فیلم لندن درباره نمایش این مستند گفته است: «ما هیجان‌زده‌ایم که میزبان اولین نمایش اروپایی این فیلم هستیم که هم اثری به‌روزشده درباره تغییرهای آب‌وهوای زمین است که همه باید آن را ببینند و به واقعیت‌های مطرح‌شده در آن پی ببرند و هم شیپور خطری است که دی‌کاپریو و استیونز از سر نوع‌دوستی آن را به صدا درآورده‌اند.»

اولین نمایش جهانی «پیش از سیل» یازده روز پیش، در نهم سپتامبر در جشنواره بین‌المللی فیلم تورنتو رقم خورد.

ورایتی