هنر و تجربه: فیلم مستند «آتلان» از تولیدات مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی به کارگردانی «معین کریم‌الدینی»، در جشنواره فیلم Yellowknife کانادا به نمایش درمی‌آید.

به گزارش روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، دهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «Yellowknife» طی روزهای ۵ تا ۱۱ مهرماه ۹۵ در شمال غربی کانادا برگزار می‌شود و فیلم مستند «آتلان» در کنار ۳۰ فیلم مستند و سینمایی دیگر از کشورهای آمریکا، کانادا، ژاپن، چین، ایرلند و… روی پرده می‌رود.

برنامه نمایش فیلم مستند «آتلان» در این جشنواره برای ساعت ۹ شب نهم مهرماه پیش‌بینی شده است. «آتلان» درباره‌ یک مربی پرورش اسب به نام «علی گوک‌نژاد» و «ایلحان» است؛ اسبی که قرارست مقام‌های زیادی نصیب خانواده‌ آن‌ها کند. علی قصد دارد با پولی که از جوایز ایلحان به‌دست می‌آورد ازدواج کند، اما در مسابقه‌ کورس همه‌چیز بر وفق مراد او پیش نمی‌رود…

«آتلان» از اسفند ۹۳ در گروه هنروتجربه روی پرده رفت و یکی از پرمخاطب‌ترین مستندهای این گروه بود. این فیلم در جشنواره‌های ایدفا (هلند)، زوریخ (سوئیس)، سباستوپل،تیبورون، ماموت‌لیک (آمریکا)،کوزوو و بخش ویژه داک‌کورنر جشنواره کن به نمایش درآمده و نامزد دریافت جایزه بهترین فیلم مستند بلند از نهمین دوره جوایز سینمایی «آسیا- پاسیفیک» استرالیا و هفدهمین دوره جایزه مستند شبکه TRT ترکیه هم بوده است.

فیلم مستند «آتلان» از موفق‌ترین آثار مستند سینمای ایران طی دو سال اخیر بوده و سیمرغ بلورین بهترین فیلم مستند جشنواره فجر، چهار جایزه از جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت، پنج جایزه از جشن مستند خانه سینما، جایزه بهترین فیلم مستند جشنواره بین‌المللی ‌Rural Route‌ نیویورک و موندنس آمریکا را دریافت کرده‌است.