هنر و تجربه: مستند «آتش در دریا» ساخته جیان‌فرانکو روسی که زمستان گذشته برنده خرس طلای جشنواره برلین شده بود، به عنوان نماینده سینمای ایتالیا در شاخه بهترین فیلم خارجی جوایز اسکار انتخاب شد.

به گزارش ورایتی، این مستند که در شصت‌وششمین جشنواره بین‌المللی فیلم برلین جایزه خرس طلای بهترین فیلم را از آن خود کرده است در جزیره «لامپدوسا» در مدیترانه ساخته شده، تصویری گویا از هزاران مهاجر بی‌پناه ارائه می‌دهد که هر ساله با ورود به این جزیره در تلاش هستند وارد کشورهای اتحادیه اروپا شوند و بسیاری در این راه جان خود را از دست می‌دهند.

«جیانفرانکو روسی» در سال ۲۰۱۳ نیز توانست با مستندی تحت عنوان «Saro GRA» جایزه شیر طلای جشنواره بین‌المللی فیلم ونیز را از آن خود کند. «روسی» که برای ساخت این مستند چندین ماه را در جزیره لامپروسا گذرانده، تصویری از ریتم زندگی روزانه نیز در روستاهای قدیمی این مکان و کمک افراد بومی به مهاجران نیز ارائه داده است.

این کارگردان ایتالیایی درباره ساخت این فیلم اظهار کرده بود: این مستند شاهد تراژدی است که پیش چشمان ما در حال روی دادن است و فکر می‌کنم همه ما مسئول این تراژدی هستیم که پس از هولوکاست بزرگ‌ترین اتفاق تلخ در اروپاست. مستند «آتش در دریا» به روایت وخامت اوضاع مهاجران از نگاه یک پسر ۱۲ ساله بومی جزیره به نام «ساموئل پوکیلو» و دکتر جزیره به نام «پیرتو بارتولو» می‌پردازد.

«آتش در دریا» تنها مستند حاضر در شاخه اسکار خارجی نیست و سینمای اوکراین نیز مستند «کلانترهای اوکراینی» را به عنوان نماینده خود معرفی کرده است.

سینمای ایتالیا با کسب ۱۴ جایزه پرافتخارترین کشور در بخش بهترین فیلم خارجی اسکار است و آخرین بار در سال ۲۰۱۴ با فیلم «زیبایی بزرگ» ساخته «پائولو سورنتینو» موفق به کسب این جایزه شد و پیش از آن نیز «واکسی» ساخته «ویتوریو دسیکا» (۱۹۴۷)؛ «دزد دوچرخه» از «ویتوریو دسیکا» (۱۹۵۰ )؛ «دیوارهای مالاپاگا» ساخته «رنه کلمنت» (۱۹۵۱)؛ «استرادا» ساخته «فدریکو فلینی»(۱۹۵۷)؛ «شب‌های کابیریبا» ساخته «فدریکو فلینی»(۱۹۵۸)؛ «هشت‌ونیم» به کارگردانی «فدریکو فلینی» (۱۹۶۴)؛ «دیروز، امروز، فردا» به کارگردانی «ویتوریو دسیکا» (۱۹۶۵)؛ «بازپرسی درباره یک شهروند دور از سوظن» به کارگردانی «الیو پتری» (۱۹۷۱)؛ «باغ خانواده فینتسی کونتینی» ساخته «ویتوریو دسیکا»(۱۹۷۲)؛ «آمارکورد» از «فدریکو فلینی» (۱۹۷۵)؛ «سینما پارادیزو» به کارگردانی «جوزپه تورناتوره»(۱۹۹۰)؛ «مدیترانه» از «گابریل سالواتوره» (۱۹۹۲)؛ «زندگی زیباست» به کارگردانی «روبرتو بنینی» (۱۹۹۹) است جایزه را برای ایتالیایی‌ها به ارمغان آورده بودند.

آخرین فرصت برای ارائه آثار از سوی کشورهای مختلف و سینماگران تاریخ سوم اکتبر ۲۰۱۶ (۱۲ مهر) اعلام شده است. فهرست اولیه ۹ فیلم خارجی نامزد در جوایز اسکار ۲۰۱۶ روز ۱۷ ژانویه و پنج نامزد نهایی نیز روز ۲۴ ژانویه معرفی می‌شوند.

مراسم اعطای جوایز هشتادونهمین دوره جوایز سینمایی اسکار روز ۲۶ فوریه ۲۰۱۷ (یکشنبه ۸ اسفندماه) در دالبی تئاتر لس‌آنجلس برگزار می‌شود.

برچسب‌ها: