هنر و تجربه: جودی فاستر در مراسم ماه اکتبر، دریافت‌کننده‌ی امسال جایزه‌ی بریتانیایی استنلی کوبریک به عنوان یک چهره شاخص در سینما خواهد بود. کایرن برین رییس بفتا در لس‌آنجلس در بیانیه‌ای چنین گفت: «به‌موقع به نظر می‌رسد که در چهلمین سال‌روز “راننده تاکسی” و “باگزی مالون” می‌خواهیم در جوایز بریتانیا از فعالیت‌های قابل‌توجه جودی فاستر در سینما قدردانی کنیم. بی‌تردید باید صاحب استعداد فوق‌العاده‌ای باشید که بتوانید به چنین کارنامه و دستاوردهای بین‌المللی برسید و هم‌زمان در دو نقش، بازیگر و کارگردان، این موضوع را به اثبات برسانید که یکی از حرفه‌ای‌های همه‌فن‌حریف این دوره و زمانه هستید.»

کارنامه‌ی پنجاه‌ساله‌ی جودی فاستر از سن سه‌سالگی با تبلیغ تلویزیونی «دختر کاپرتون» آغاز شد ولی اولین بار در سال ۱۹۷۶ و با ایفای نقش آیریس استینسما در «راننده تاکسی» بود که شهرتی جهانی برای او به دست آمد. بهترین بازی‌های او تا امروز جوایز متعددی را برایش به ارمغان آورده‌اند از جمله چهار نامزدی اسکار بازیگری که دو بار تندیس طلایی را برای فیلم‌های «متهم» (۱۹۸۸) و «سکوت بره‌ها» (۱۹۹۱) برای او به همراه آوردند.

آنگ لی، ساموئل ال. جکسن، ریکی جرویس، یوان مک‌گرگور و فلیسیتی جونز از دیگر چهره‌های برجسته‌ای هستند که در مراسم پیش رو از آن‌ها تجلیل خواهد شد. این مراسم روز جمعه ۲۸ اکتبر در هتل بورلی هیلتن برگزار خواهد شد.

ورایتی •