هنر و تجربه:«سیزدهمین» جدیدترین فیلم اِیوا دوورنی (که «سلما» محصول ۲۰۱۴ را هم در کارنامه دارد) پنجاه‌وچهارمین جشنواره فیلم نیویورک را افتتاح کرد و در پایان تماشاگرانش را به تشویق ایستاده واداشت. این فیلم اولین مستند در تاریخ این رویداد سینمایی است که به عنوان برنامه‌ی افتتاحیه انتخاب شده و آغازگر این جشنواره بوده است.

اقدام‌های امنیتی فوق‌العاده در واکنش به بمب‌گذاری هفدهم سپتامبر در چلسی هم باعث شد که حال‌وهوای این جشنواره متفاوت از سایر دوره‌های اخیر آن باشد. چهره‌های سرشناسی چون اپرا وینفری، کامن و دان لِمِن در نمایش «سیزدهمین» حاضر شدند؛ مستندی که به مسائل روز و مهمی در گفت‌وگوهای سیاسی این روزها می‌پردازد؛ از جمله نژادپرستی، نابرابری، پیامدهای برده‌داری، بی‌رحمی پلیس آمریکا و جنبش «جان سیاه‌پوستان مهم است».

ایوا دوورنی در مراسم فرش قرمز اولین نمایش جهانی فیلمش گفت: «این لحظه، این لحظه‌ی از “جان سیاه‌پوستان مهم است”، فقط یک لحظه به شمار نمی‌رود. این یک جنبش است. مردم با خودشان می‌گوید آیا این حرکت ادامه پیدا می‌کند؟ باید گفت که تا این لحظه دوام آورده و باعث تغییرهایی شده است. این جنبش نامزدهای انتخاباتی آمریکا را به حرف زدن درباره مسائل و موضوع‌هایی واداشته که پیش از این و در دوره‌های قبل سابقه نداشته است. این حرکت ذهن مردم را باز کرده است. شیوه و رویکرد هنرمندان را تحت تأثیر قرار داده است. موسیقی را دگرگون کرده. حالا مردم به‌واسطه‌ی فیلتر متفاوتی همه چیز را رصد می‌کنند.»

ورایتی  •

برچسب‌ها: