هنر و تجربه: برو بِیِر که ریاست جشنواره بین‌المللی فیلم روتردام را بر عهده دارد و از داوران بخش «جریان‌های نو»ی جشنواره بین‌المللی فیلم بوسان است در نشست مطبوعاتی روز آغاز این رویداد سینمایی (که از دیروز ششم اکتبر آغاز به کار کرده است و تا پانزدهم به فعالیتش ادامه می‌دهد) بیش از هر چیز بر این واقعیت تأکید کرد که جشنواره بوسان پابرجا مانده است و بیست‌ویکمین دوره‌اش را جشن می‌گیرد. علاوه بر این، جشنواره غرق در شادی است و همه از این موضوع خوش‌حال‌اند که این رویداد با وجود همه‌ی مشکل‌ها و کشمکش‌هایی که این اواخر درگیرشان شد، هم‌چنان به کارش ادامه می‌دهد.

تهیه‌کننده‌ی هندی گونیت مونگا، داور هم‌قطار بیر، هم که فیلم‌های «ظرف غذا»، «کنگره» و «ببرها» را در کارنامه دارد و فیلم سال گذشته‌اش با عنوان «زوبان» جشنواره بوسان ۲۰۱۵ را افتتاح کرد نیز در این باره گفت: «شرکت با “زوبان” در این جشنواره واقعاً تجربه‌ای بود که زندگی‌ام را دستخوش تغییر کرد. نمی‌توانم سالی را بدون بوسان تصور کنم. امیدوارم هر سال در این رویداد حضور داشته باشم.»

یازده فیلم از سراسر آسیا در بخش «جریان‌های نو» با هم رقابت می‌کنند و در نهایت به دو فیلم اول یا دوم کارگردانان تازه‌وارد آسیایی، جوایزی به همراه جایزه‌ی نقدی سی هزار دلاری تعلق خواهد گرفت. محمود کلاری، فیلم‌بردار ایرانی که فیلم‌های «باد ما را خواهد برد» از عباس کیارستمی و «یک جدایی» اثر اصغر فرهادی را در کارنامه دارد، در مقام دیگر داور این بخش هم گفت: «این آینده‌ی سینما است. فیلم‌های اول یا دوم اغلب بهترین فیلم‌های یک فیلم‌ساز از کار درمی‌آیند.»

ورایتی  •

برچسب‌ها: