هنر و تجربه:فیلم موفق نیت پارکر جوان با عنوان «تولد یک ملت» که یکی از آثار پرسروصدا و موفق جشنواره فیلم ساندنس بود، این هفته در بیش از دو هزار سالن سینما به صورت گسترده روی پرده رفت. کمپانی پخش‌کننده‌ی معتبر «فاکس سرچ‌لایت» که معمولاً فیلم‌های هنری و مستقل را به صورت محدود به نمایش درمی‌آورد، این بار اکران تقریباً گسترده‌ای را برای فیلمی تدارک دیده است که در اوج درخواست‌ها در جشنواره ساندنس حقوق پخش آن را به قیمت هفده‌ونیم میلیون دلار خریداری کرد.

«تولد یک ملت» که درامی پیرامون شورش برده‌ها است، در اولین آخرهفته‌ی نمایشش انتظارها را برآورده نکرد و با توجه به هزینه‌هایش (از جمله بودجه‌ی ده میلیون دلاری‌اش) ناامیدکننده ظاهر شد. البته این فیلم با شکست هم فاصله دارد. به هر حال درام تاریخی پارکر در پایان هفته‌ی اول نمایش به فروشی هفت میلیون و صدهزار دلاری دست یافت که رقم میانگین فروشش در هر سالن می‌شود: ۳۳۷۳ دلار.

«فاکس سرچ‌لایت» برای بازاریابی این فیلم درست مثل «پِرِشِس»، «دوازده سال بردگی» و «سلما» حساب ویژه‌ای روی تماشاگران آمریکایی‌آفریقایی باز کرد تا مخاطبان بیش‌تری را کنجکاو تماشای فیلم کند.البته «تولد یک ملت» مورد توجه تماشاگرانش قرار گرفته و امتیاز A را از اولین گروه سینماروها دریافت کرده است که در ادامه می‌تواند به تبلیغات شفاهی و به‌اصطلاح دهان‌به‌دهان منجر شود و وضعیت فروش فیلم در گیشه را بهبود ببخشد.

ایندی‌وایر  •

برچسب‌ها: