هنر و تجربه: فیلم کوتاه جدیدی از «نیویورک تایمز» با عنوان «اول خانم‌ها: نامزدهای زن عربستان سعودی» مرزهای میان روزنامه‌نگاری و مستندسازی را کم‌رنگ‌تر از همیشه کرده است. این فیلم به کارگردانی «ویدئو ژورنالیست» و خبرنگار تایمز مونا النگار و با تدوین آدام بولت (یکی از دو تدوینگر مستند اسکاری «کار خودی»/ Inside Job) شکل گرفته است و سه نامزد انتخاباتی زن را دنبال می‌کند که در اولین انتخابات عربستان سعودی شرکت کرده‌اند که در آن زنان اجازه پیدا دارند تا هم نماینده داشته باشند و هم بتوانند رأی خود را به صندوق‌ها بیندازند.

مستند «اول خانم‌ها…» دیروز چهاردهم اکتبر برای اولین بار در جشنواره فیلم مارگارت مید در موزه تاریخ طبیعی آمریکا روی پرده رفت. این مستند ترکیبی  است از گروه خبری یک روزنامه‌ی معتبر با فیلم‌سازان مجرب. در ضمن یکی از معدود دفعاتی است که این دست تولیدهای «تایمز» زمانی سی‌دقیقه‌ای یا بیش از آن دارند و اولین بار است که این روزنامه یک تدوینگر حرفه‌ای فیلم‌های بلند را برای همکاری با گزارشگرانش به کار گرفته است.

«اول خانم‌ها…» در کنار تصویری که از یک لحظه‌ی تاریخی برای حقوق زنان در عربستان سعودی ارائه می‌دهد، مخمصه‌های روزمره‌ای را برجسته می‌کند که زنان سعودی با آن مواجه‌اند؛ زنانی که هم‌چنان اجازه رانندگی ندارند و نمی‌توانند بدون اجازه یک مرد سفر کنند. آدام الیک تهیه‌کننده در این خصوص می‌گوید: «انتخابات فقط بهانه‌ای بود برای پرداختن به وضعیت عجیب و اسرارآمیز زنان سعودی.»

ایندی‌وایر  •