هنر و تجربه: چین قصد دارد اولین گروه سینمایی ویژه‌ی پخش فیلم‌های هنری (مثل هنروتجربه‌ی خودمان) را راه‌اندازی کند. این اقدام که مدت‌هاست انتظارش می‌رود با پشتیبانی شرکت‌های دولتی و خصوصی در آستانه‌ی عملی شدن قرار گرفته است و اولین فیلم‌ها در ماه نوامبر به نمایش درخواهند آمد.

جیا ژانکه فیلم‌ساز مؤلف چینی که به‌تازگی «فابولا اینترتینمنت» را به عنوان بخشی از یک شبکه راه‌اندازی کرده، به «ورایتی» گفت: «ما صد سینما را در قالب شبکه‌ای سازماندهی کرده بودیم که چهارصد سینمای دیگر هم به آن‌ها اضافه شد.» در اجرای این برنامه، سینماهایی که متعهد به نمایش فیلم‌های هنری می‌شوند در انتخاب و چگونگی چینش جدول نمایش فیلم‌ها آزادند اما هر سینما باید سه فیلم هنری را هر روز به نمایش درآورد و در هفته دست‌کم ده سانس در ساعت‌های پرمخاطب (هفت تا یازده شب) را به این فیلم‌ها اختصاص دهد.

سازوکار نمایش فیلم‌های خارجی هنوز به طور کامل مشخص نیست اما به طور طبیعی همه‌ی فیلم‌ها باید پیرو قوانین سانسور چین باشند. ایزابل گلاچنت تهیه‌کننده و نماینده‌ی فروش شرکت «اِیژن شَدُوز» که در آسیا مستقر است، در این باره چنین گفت: «این اقدام ابتکاری بسیار مهمی است. حالا شاید فرصت تماشای فیلم‌هایی از وودی آلن، پدرو آلمودووار، کن لوچ و برادران داردن را در سینماهای چین به دست بیاوریم.»

ورایتی •