هنروتجربه: تاکشی کیتانو تا امروز جوایز و تندیس‌های افتخار بسیاری را از محافل هنری سراسر جهان دریافت کرده و به خانه برده است؛ و حالا در هفته‌ پیش رو قرار است به یکی از بزرگ‌ترین افتخارهای کارنامه‌ هنری‌اش برسد: نشان «لژیون دونور» که همان نشان شوالیه‌ ادب و هنر است و بالاترین نشان افتخار کشور فرانسه که ناپلئون بناپارت در نوزده مه ۱۸۰۲ آن را بنیان گذاشت.

این بازیگر، کمدین و کارگردان ژاپنی هفته‌ آینده در مراسمی در پاریس به خاطر سهمش در هنرهای معاصر این نشان را دریافت خواهد کرد. جک لانگ، وزیر فرهنگ سابق فرانسه، در بیانیه‌ای در این خصوص اظهار داشت: «کارگردان فیلم‌هایی مانند «پلیس خشن»، «Sonatine» و «خشم» به‌راحتی فراتر از محدودیت‌های ژانرهای هنری رفت و قواعد هنرهای نمایشی، تلویزیون، فیلم و ادبیات را دگرگون کرد.»

در سوی دیگر تاکشی کیتانو در واکنش به این خبر گفت: «خیلی غافل‌گیر شدم وقتی شنیدم که چنین افتخاری نصیب من خواهد شد. خیلی ساده اعتراف می‌کنم که سرشار از سرور و شادمانی‌ام.» او پیش از این شیر طلای جشنواره فیلم ونیز را در سال ۱۹۹۷ برای فیلم «هانابی» و جایزه انتخاب تماشاگران جشنواره فیلم تورنتو را در سال ۲۰۰۳ برای فیلم «زاتوئیچی» برنده شد.

ایندی‌وایر