هنر و تجربه: درام اروپای شرقی «معلم» به کارگردانی یان هرژبیک که این هفته در جشنواره فیلم توکیو به نمایش درمی‌آید، موفق به عقد قراردادهای فروش تازه‌ای در آسیا شد و توسط پخش‌کننده‌هایی از کره جنوبی و هنگ‌کنگ خریداری شد. در روزهای اخیر «فیلم موومِنت» هم اعلام کرد که حقوق نمایش آمریکای شمالی را به دست آورده است و در بهار ۲۰۱۷ این فیلم را اکران خواهد کرد.

«معلم» که بر اساس تجربه‌های شخصی فیلم‌نامه‌نویس آن پتر یارخوفسکی، و بازیگرانش زوزانا مورری و پیتر بِبیاک در دهه‌ی ۱۹۸۰ شکل گرفته است، داستان مسئولان مدرسه‌ای را بازگو می‌کند که پس از یک سری اتفاق‌های ناخوشایند علیه معلم بدی وارد عمل می‌شوند و می‌خواهند با او مقابله کنند. اما وضعیت پیچیده‌تر از این‌هاست و روابط سیاسی معلم کار را به جایی می‌کشاند که والدین و مدیر مدرسه یا باید خطر کنند و طبق آن‌چه باور دارند عمل کنند یا در سکوت وضع موجود را تحمل کنند و مخالفتی نشان ندهند.

این فیلم که توسط شرکت «لِوِل‌کِی» (که در کوپنهاگ، نیویورک و هنگ‌کنگ دفاتری دارد) عرضه می‌شود تا امروز به بیش از پنجاه پخش‌کننده در مناطق مختلف فروخته شده است. «معلم» اولین نمایش جهانی‌اش را در جشنواره فیلم کارلووی واری پشت سر گذاشت و اوایل این ماه در جشنواره‌های بوسان و همپتنز هم روی پرده رفت.

  • ورایتی