هنروتجربه: «تَنا» به کارگردانی بنتلی دین و مارتین باتلر یک سال پس از اولین نمایش جهانی‌اش در جشنواره فیلم ونیز، ماه گذشته به نمایش عمومی درآمد و با نقدهای مثبت منتقدان مورد استقبال پرشوری قرار گرفت. این فیلم علاوه بر این‌که چندی پیش به عنوان نامزد رسمی کشور استرالیا به بخش اسکار بهترین فیلم خارجی‌زبان معرفی شد، حالا در سری جوایز آکادمی هنرهای سینما و تلویزیون استرالیا (AACTA) که با عنوان اسکار استرالیایی (Aussie Oscars) هم شناخته می‌شود، در پنج رشته نامزد دریافت جایزه شده است.

«تنا» در رشته‌های بهترین فیلم، کارگردانی، فیلم‌برداری، صدا و موسیقی متن اریژینال شایسته‌ تقدیر شناخته شده است. «تنا» اولین فیلمی است که به طور کامل در میان قوم ساکن در ونوئتو در منطقه‌ اقیانوس آرام جنوبی ساخته شده است و خود مردمان یاکل در آن بازی کرده و به زبان بومی‌شان «ناوِیل» (Nauvhal) سخن گفته‌اند.

جدیدترین فیلم مل گیبسن با عنوان «ستیغ هک‌سا» (Hacksaw Ridge) با سیزده نامزدی رکورددار بیش‌ترین تعداد نامزدی در جوایز اسکار استرالیایی است؛ اتفاقی که اگر به موفقیت حداکثری فیلم در کسب این جوایز منجر شود، بی‌تردید می‌تواند بر موفقیت هرچه بیش‌تر فیلم در فصل جوایز پیش رو تأثیرگذار باشد.

  • ایندی‌وایر