هنروتجربه: اصغر فرهادی با ارسال پیام تصویری به مراسم آیین دیدار مجموعه فیلم‌های ناصر تقوایی که شامگاه شنبه هشتم آبان برگزار شد، از اکران سه فیلم «تعزیه»، «تمرین آخر» و «کشتی یونانی» این کارگردان ابراز خوشحالی کرد.

فرهادی که این روزها برای ساخت فیلم جدیدی خود به اسپانیا سفر کرده، در این پیام تصویری اکران آثاری از تقوایی را به مردم و سینمای ایران تبریک گفت:«صحبت کردن درباره آقای تقوایی هم خیلی ساده و هم خیلی سخت است. ساده از این جهت که کافی است فقط نام فیلم و مجموعه‌هایی که توسط شما ساخته شده است را ببرم تا بدانیم که شما در چه جایگاهی در سینما و فرهنگ کشور من ایستاده‌اید و سخت برای اینکه شخصیت ویژه‌ای دارید و شبیه هیچ کس نیستید.‌»

فرهادی ویژگی‌های ناصر تقوایی را چنین برشمرد:«این فیلم‌ساز علاوه بر مهارت در هنر فیلم‌سازی، در رشته‌های دیگری نیز صاحب دانش است. ناصر تقوایی از معدود فیلم‌سازانی است که به‌‌ همان اندازه که درباره سینما و نمایش صاحب دیدگاه است درباره تاریخ به ویژه تاریخ معاصر صاحب دانش است.در این فرصت از یک حسرت درونی صحبت می‌کنم. در تمام سال‌های گذشته فیلمی درباره تاریخ معاصر کمتر دیده‌ایم. همیشه فکر می‌کردم اگر قرار بود نسل‌های بعدی تاریخ معاصر ما را از طریق سینما و فیلم بشناسند، فیلم‌سازی چون ناصر تقوایی، توانایی و قدرتی منحصر به فرد دارد که به دور از اغراق، دروغ و در کمال صداقت و با نگاهی دقیق آن را تصویر کند. این حسرت با من است که‌ای کاش فرصتی در تمام چند سال گذشته فراهم می‌شد تا ناصر تقوایی بتواند از تاریخ معاصر بگوید. به عبارت بهتر‌ ای کاش مزاحمتی نمی‌شد و می‌توانستیم بخشی از تاریخ معاصر ایران را با زبان سینما به روایت ناصر تقوایی ببینم.»

او با اشاره به این نکته که اثر تاریخی چون «دائی جان ناپلئون» هم‌چنان دیدنی است، افزود:«حرف‌های من و دوستانم در این مراسم دلگرم کننده است، اما مهم‌تر این است که فیلم‌های تقوایی دوباره اکران شود تا نسل‌های بعدی که این فیلم‌ها را ندیده بتوانند این آثار را بر پرده نقره‌ای با کیفیت بهتر ببینند. نسل من به واسطه دیدن فیلم‌های بزرگانی چون تقوایی به سینما علاقه‌مند شدند و شاید اگر آن‌ها نبودند ما الان حرفه دیگری داشتیم.»

و در انتها خطاب به تقوایی گفت:«آقای تقوایی عزیز بابت بردباری‌ها و شکیبایی‌هایی که در همه این سال‌ها داشته‌اید سپاسگزارم و برای شما آرزوی سلامتی و تندرستی دارم و امیدارم به زودی بتوانید فیلمی را که دوست دارید بسازید. به خدا می‌سپارمتان و به امید دیدار به زودی.»