هنر و تجربه: در میان خبرهای رسانه‌های چاپی و مجازی کشور در روز یکشنبه ۹ آبان خبرهایی نیز از فیلم‌های به نمایش درآمده در گروه هنروتجربه به چشم می‌خورد. گفت‌وگو با عباس غزالی بازیگر فیلم «قیچی» و دانش اقباشاوی یکی از چهار کارگردان فیلم «هیهات» از این جمله بودند.

روزنامه نوآوران با عباس غزالی بازیگر جوان کشورمان صحبت کرده است که در فیلم «قیچی» نقش اول را برعهده داشت. غزالی در این مصاحبه درباره نقشی که برعهده داشته می‌گوید: «وقتی فیلمنامه قیچی را خواندم به شدت جذب آن شدم و حس کردم این نقش من را به چالش فرا می‌خواند. راما بر خلاف اکثر نقش‌هایی که تاکنون ایفا کرده بودم از دیالوگ کمی برخوردار بود و درون گرا به شمار می‌رفت. نشان دادن جلوه‌های درونی چنین کاراکتری با آن حجم از گره‌های روحی کار ساده ای نبود.»

عباس غزالی در ادامه گفته است: «بازی‌ در این فیلم با توجه به وقفه‌ای که در آن رخ داد نزدیک به شش ماه طول کشید و من در این مدت نه تنها دست به گریمم نزدم بلکه تمامی نقش‌هایی که به من پیشنهاد می‌شد را رد کردم؛ چون می خواستم راما را به سرانجام برسانم. برخی از دوستان بازیگرم می‌توانند همزمان در چند اثر ایفای نقش کنند اما من جزو آن دسته افراد قرار ندارم و زمانی که در کاری حضور دارم همه توجه و حواسم به چگونگی ارائه نقش معطوف می‌شود. برای ایفای این نقش ریاضت زیادی را کشیدم و فضاهایی را تجربه کردم که برایم بسیار بکر و جدید  بود اما از نتیجه کار بسیار راضی هستم حس می کنم به نوعی پاداش این ریاضت را گرفتم.»

روزنامه صبا نیز با دانش اقباشاوی گفت‌وگو کرده است که کارگردانی یکی از چهار اپیزود فیلم هیهات را برعهده دارد. در این مصاحبه اقباشاوی گفته است ورود او به سینما ناشی از آشنایی با حمید فرخ نژاد در پشت صحنه فیلم «عروش آتش» بوده است. اقباشاوی گفته است: «اواخر فیلمبرداری عروس آتش فرخ‌نژاد به من گفت: “بعد از این فیلم می‌خواهم یک فیلم بسازم و سرکار می‌برمت.” وقتی این را به من گفت خنده‌ام گرفت چون فکر می‌کردم دستم انداخته است. به هرحال من او را در طول کار شناخته بودم و می‌دانستم خیلی آدم سختگیری است. گذشت تا این‌که تیم عروس آتش برای من کارت پستال تبریک عید سال ۷۹ را به آبادان فرستادند. من خیلی ذوق کردم و با دفتر قاسم قلی‌پور تماس گرفتم تا تشکر کنم. خسرو سینایی و حمید فرخ نژاد هم آن‌جا بودند. فرخ‌نژاد درباره کار جدیدش به من توضیح داد. من به‌عنوان دستیار۳ کارگردان و با حقوق صدهزار‌تومان در فیلم سفر سرخ، اولین فیلم سینمایی حمید فرخ‌نژاد انتخاب شدم. سفر سرخ، یک فیلم جنگی خیلی خوب بود که ۱۴ سال هم توقیف شد. من دستیار سوم او بودم اما او به من کارهای دستیار اول را می‌سپرد.»

اقباشاوی همچنین ادامه داده است: «من یک فیلم کوتاه دیگر به‌نام «مصلوب» را ساختم. وقتی فرخ‌نژاد آن را دید به من گفت؛ «بیا تهران، من به پروژه‌های مختلف معرفی‌ات می‌کنم.» جالب این‌جاست که خودش در گذشته به من گفته بود؛ «همین‌طور پا نشید بیاید تهران.» اولین دستیاری من در تهران به‌عنوان دستیار دوم و منشی صحنه سیروس رنجبر در فیلم «آوای جبرئیل» بود. درهمین موقع با رسول ملاقلی‌پور خیلی رفیق شده بودم.»

برچسب‌ها: