هنر و تجربه: فیلم مستقل «منچستر کنار دریا» (که در واقع «Manchester-by-the-Sea» اسم شهری است در شهرستان اسکس ایالت ماساچوست آمریکا) به طور گسترده به عنوان یکی از بخت‌های اول فصل جوایز و اسکار پیش رو دیده می‌شود. این درام از همان اولین نمایشش در جشنواره فیلم ساندنس شور و هیجانی به راه انداخت و جنگ بر سر تصاحب حقوق پخش آن در نهایت به نفع «آمازون استودیوز» تمام شد که ده میلیون دلار برای آن پرداخت کرد.

اما ماجرای تولید این پروژه سر دراز دارد. ابتدا قرار بود مت دیمن (که حالا یکی از تهیه‌کنندگان فیلم است) نقش کیسی افلک را بازی کند که در نهایت به خاطر تداخل برنامه‌ها میسر نشد. کریس مور تهیه‌کننده، در نشست خبری دیروز فیلم گفت: «کیسی در گیشه محبوبیت ویژه‌ای ندارد و کنت لونرگنِ کارگردان هم سابقه‌ی خوبی نداشت!»

از قرار معلوم، آخرین فیلم لونرگن با نام «مارگارت» در پیچ‌وخم مجموعه‌ای از شکایت‌ها به دام افتاده است و زمان اکرانش واقعاً مشخص نیست. دیمن در این باره افزود: «خوش‌نامی کنت واقعاً تحت‌الشعاع قرار گرفته بود.» به همین خاطر بود که برای تأمین نظر سرمایه‌گذاران، در نهایت حق نسخه‌ی نهایی «منچستر کنار دریا» در اختیار دیمن قرار گرفت: «این کار باعث شد همه آرام شوند و مصالحه کنند.» دیمن در ادامه گفت: «کنت به این معروف شده بود که نمی‌تواند زمان هیچ فیلمی را کم کند؛ وگرنه می‌دانستم که هرگز نیازی به دخالت من نیست.»

ورایتی •