هنروتجربه- مرسده محمدی: سینما سوره اصفهان دوشنبه دهم آبان ماه میزبان نمایش فیلم «هیهات » بود. این فیلم چهار اپیزودی به کارگردانی ‌هادی نائیجی ، دانش اقباشاوی ، روح الله حجازی و ‌هادی مقدم‌دوست ساخته شد‌ه‌است .

نشست نقد و بررسی این فیلم با حضور دانش اقباشاوی کارگردان روایت دوم و ‌هادی مقدم دوست کارگردان روایت چهارم برگزار شد .

در ابتدای جلسه سید مهدی سجادزاده مجری برنامه با  اظهار تأسف از عدم حضور‌هادی نائیجی و روح‌الله حجازی از چگونگی ساخت این فیلم توسط چهار کارگردان پرسید. ‌هادی مقدم دوست در پاسخ توضیح داد:« وقتی عده‌ای دور هم جمع ‌می‌شوند و بنای آن‌ها بر توافق است برخی جا‌ها باید کوتاه آمد و اولویت در این جمع‌ها برای این‌که ‌می‌خواهند کاری مشترک انجام دهند، همدلی است.»

دانش اقباشاوی در تأیید حرف‌های مقدم دوست افزود:«مبنا اصول اخلاق و هدف مشترک است علاوه بر این نیت پاک، بحث روش‌مندی و سیستم هم مهم است. ما وقتی دور هم جمع شدیم تصمیم گرفتیم یک مرام‌نامه در ده بند بنویسیم که شامل مواردی چون رنگ‌بندی یک دست اپیزود‌ها، تأیید فیلم‌نامه به صورت گروهی، تولید اثری یک دست، مستقیم رفتن سراغ مسائل دینی و برازندگی هر اپیزود و استفاده از بازیگران چهره و … بود. این مرام نامه اساس کار ما شد.»
ا

و در ادامه با اشاره به این‌که این کار سفارشی نیست،عنوان کرد:«کسی به ما هیهات را سفارش نداد و ما هم خجالت نمی‌کشیم کار سفارشی‌ای بسازیم که مبتنی بر اخلاق و عقایدمان باشد اما این بارما بودیم که سفارش ساخت دادیم و خواستیم این فیلم را بسازیم.»

‌هادی مقدم دوست نیزدر این باره گفت:«گاهی شما سراغ ارگانی ‌می‌روید و گاهی آن‌ها به سراغ شما ‌می‌آیند. در این میان برای ساخت یک اثر خوب، ایجاد فضای تعاملی بین تهیه کننده و فیلم‌ساز مهم است. ما نباید بی جهت خودمان را از کارکردن با فضا‌های فرهنگی مثل موسسه اوج به دلیل پیش فرض‌هایی که در ذهن‌مان داریم، محروم کنیم. اگر فیلم بد شده باشد، ربطی به سفارش ندارد بلکه مسوولیت پای سازنده فیلم است.»
‌این کارگردان در پاسخ پرسش یکی از حضار که درباره نحوه ساخت هر اپیزود، زمان متعلق به هر روایت و امکانات هرکارگردان، پرسیده بود،عنوان کرد:« زمان کل فیلم همان صدوده دقیقه استاندارد سینمای ایران در نظر گرفته شده‌بود که به هر کس معادل بیست تا بیست و پنج دقیقه زمان ‌می‌رسید. البته اگر اپیزود کسی چند دقیقه کمتر یا بیشتر ‌می‌شد، اجباری در کوتاه کردن آن نبود. همه مسائل توافقی بود و مانند هر کار دیگری، برای انتخاب بازیگران، بودجه و امکانات ساخت، یک سری قواعد و محدودیت‌هایی داشتیم اما طبق نظر آقای شفیعی تهیه کننده فیلم، ‌می‌خواستیم حتماً از بازیگر چهره استفاده کنیم.البته با درنظر گرفتن این نکته که همه این‌ها نباید از برآورد بودجه و زمان‌مان بیشتر‌می‌شد.»

هیهات-اصفهان

‌هادی مقدم‌دوست در رابطه با استفاده‌اش از فضای مجازی و اینترنت در اپیزود چهارم توضیح داد:«استفاده‌ام از اینترنت و فضا‌های مجازی نکته‌ای است که در واقعیت هم وجود دارد. امروز در عراق اینترنت در همه جا به جز نقاط کور وجود دارد و رزمندگان خیلی از رد و بدل کردن صدا، تصویر و تلگرام و اینستاگرام استفاده ‌می‌کنند. حتی خود داعشی‌‌ها هم مرتب از خودشان ویدیو منتشر ‌می‌کنند و صفحه فیس بوک و اینستا دارند.در واقع ‌می‌توان گفت امروزه و در این جنگ، موبایل جای بی‌سیم را در زمان جنگ ما گرفته است. خیلی‌ها ‌می‌پرسند این تصاویر را در فیلم چه کسی گرفته است؟ در فیلم یک مستند سازی هست که دوست ابوطوبی است که در بین الحرمین از ابوطوبی ‌می‌پرسد: فیلم گرفتی ‌هادی ؟ امروزه مستندسازان زیادی در این جنگ حضور دارند و فیلم ‌می‌گیرند. به جز آن‌ها خود رزمندگان از خودشان ویدیو و عکس منتشر ‌می‌کنند.»

در ادامه یکی از حضار از دانش اقباشاوی درمورد ترتیب اپیزود‌ها و چگونگی آن سوال پرسید و او در پاسخ گفت:« قصه‌های اپیزود‌ها باید یک دستی اثر را حفظ ‌می‌کرد، ضمن این‌که ما قرار گذاشتیم قصه‌ها را طوری کنارهم بچینیم که از نظر جغرافیایی داستان از ایران و شوشتر شروع شود و به آبادان و لب مرز برود سپس به عراق و جنگ کشیده شود. ما ‌می‌خواستیم فیلم با یک حماسه آگاهی بخش و بیانی حماسی تمام شود.»

‌هادی مقدم دوست در تأیید حرف‌های اقباشاوی به تعریف حماسه پرداخت:«حماسه باعث افتخار‌می‌شود. در اپیزود آخرهدف، نمایشی پخش شدن خطبه حضرت زینب است. قهرمانان این اپیزود همسر دکتر و دکتر هستند که نقش آنان را مینا ساداتی و بابک حمیدیان بازی ‌می‌کنند. همسر دکتر خطبه را ‌می‌خواند و دکتر با وجود مزاحمت داعشی، خطبه را پخش ‌می‌کند. در پایان این داستان شخصیت به هدف نمایشی‌اش ‌می‌رسد.»

او هم‌چنین درمورد دلیل انتخاب نام «هیهات» برای این فیلم توضیح داد:«نام موقت این فیلم «رِند» بود که از آن راضی نبودیم. در کربلا ما با تعدادی از دوستان که شاعر بودند و آن‌ها را هم در فیلم ‌می‌بینیم بر سر انتخاب اسم این فیلم صحبت کردیم. در آنجا این اسم پیشنهاد شد ، ما هم استقبال کردیم و نام فیلم شد هیهات.»

در پایان ‌هادی مقدم دوست و دانش اقباشاوی با اشاره به مصاحبه ‌هادی نائیجی که گفته بود، شاید بخواهد نسخه بلندی از اپیزود اول فیلم هیهات را بسازد اعلام کردند قصد ندارند دوباره فیلم ‌بلندی با این مضمون بسازند.»
  عکس: دامون درخشانی