هنر و تجربه: اگر این حقیقت داشته باشد که نیمی از مبارزه برای بازیگر شدن، حضور و عرض اندام است، احتمالاً نیم دیگر پیکار موفقیت، تداوم کار و ادامه دادن مسیر بازیگری با صبر و حوصله است. این نظر ویگو مورتنسن است که به‌تازگی در جریان یک نشست پرسش‌وپاسخ به بهانه‌ی نمایش فیلم جدیدش «کاپیتان فانتاستیک» در پاسخ به این پرسش داد که توصیه‌اش برای بازیگران مشتاقی که در ابتدای مسیر قرار دارند چیست. او به‌سادگی و با خنده جواب داد: «ادامه دهید.»

مورتنسن که برای بازی در درام جدید مت راس یک بار دیگر تحسین عمومی را برانگیخته است در ادامه گفت: «وقتی همه چیز خوب پیش برود، این بهترین شغل دنیاست. وقتی همه چیز طبق برنامه است، کار آسان، باحال و لذت‌بخشی است؛ و شما می‌خواهید این احساس‌تان را با همه سهیم شوید. آن قدر خوش‌حال هستید که حتی بعدش نمی‌توانید بخوابید.» البته اوضاع همیشه این طور نیست، مورتنسن در این مورد هم با خنده گفت: «اما وقتی بازیگری جواب ندهد، تحقیرآمیزترین کار جهان خواهد بود. همه به شما نگاه می‌کنند، عوامل یا سالنی پر از مردم. در این شرایط تنها کاری که می‌توانید انجام دهید این است که به کارتان ادامه دهید و روزهای بد را پشت سر بگذارید. فیلم باید به پایان برسد چون مجبورید. نمایش هم بالأخره به پایان می‌رسد حتی اگر در حین کار چند بار متن‌تان را فراموش کنید.»

ویگو مورتنسن با این روش کار، و پشت سر گذاشتن سختی‌ها و ناکامی‌ها،   سال‌هاست که به عنوان بازیگر مطرحی مشغول به کار است. او می‌گوید این روش به او اجازه داده است تا بیش از آن چیزی که توقع داشته درباره همه چیز یاد بگیرد و بازیگری هم زندگی را به او آموخته است.

ایندی‌وایر •