هنر و تجربه:  دو روز مانده به شروع انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا، مراسم جایزه فیلم هالیوود Hollywood film awards با صحبت‌های برندگان آن لئوناردو دی‌کاپریو و رابرت دنیرو سیاسی شد. دی‌کاپریو برای تهیه مستند زیست محیطی «پیش از سیل» برنده مشترک بهترین مستند شد.

دی‌کاپریو که اخیرا پس از ۲۰ سال بازیگری موفق شده تندیس اسکار بهترین بازیگر نقش اصلی را دریافت کند، در این مراسم به خاطر ساخت «پیش از سیل» مستند «نشنال جئوگرافیک»، جایزه بهترین مستند هالیوود را با همراهی فیشر استیونز به دست آورد.

دی‌‌کاپریو روی سن آمد و گفت: «اگر تغییرات آب‌وهوا و باور ندارید، ‌یعنی نیروی جاذبه را باور ندارید. دیگر وقتی برای بحث و جدل درباره واقعیت‌ها و گسترش کمپین‌هایی با اطلاعات غلط نیست. بیایید همه از قدرت شهروندی‌مان برای انجام کار درست استفاده کنیم. خواهش می‌کنم این سه‌شنبه ۸ نوامبر رای دهید.»

اما رابرت دنیرو دیگر ستاره برنده مراسم حتی جهت رای را هم مشخص کرد. او که این روزها با تهیه ویدئویی در مخالفت با ترامپ در عرصه سیاست هم خبرساز شده است، برای گرفتن جایزه کمدی روی صحنه آمد. دنیرو در این مراسم گفت: «دو روز با این انتخابات وحشتناک فاصله داریم. سایه سیاست همه‌جا همراه ماست، چه دوست داشته باشیم چه نه. فکر کردن به چیز دیگر برای من سخت شده. بگذارید همین جا حرفم را بزنم: ما این فرصت را داریم تا از تبدیل شدن کمدی به تراژدی جلوگیری کنیم. سه‌شنبه به «هیلاری» رای بدهید.»

از دیگر نکات حاشیه‌ای این مراسم جایزه مشترکی بود که سوزان ساراندون و کلینت ایستوود اهدا کردند. دو هنرمندی که در دو سوی مختلف طیف سیاسی قرار دارند و مجری مراسم نیز کنار هم قرار گرفتن آن‌ها را دوشب پیش از انتخابات یک جوک توصیف کرد.

جایزه پایانی این مراسم جایزه یک عمر دستاورد سینمایی بود که به ادی مورفی بازیگر کمدین و سیاه‌پوست تعلق گرفت. جفری کاتزنبرگ او را به عنوان استعدادی حرفه‌ای در عرصه کمدی برای بیش از سه دهه معرفی کرد. این جایزه هم دور از سیاست نبود و در ادامه گفت: «رای شما صدای شماست و هر رای منفرد شما به حساب می‌آید.»

فهرست برندگان بیستمین دوره جوایز فیلم هالیوود به شرح زیر بود:

*جایزه دستاورد سینمایی: ادی مورفی
*بهترین بازیگر نقش اول زن: ناتالی پورتمن
*بهترین بازیگر نقش اول مرد: تام هنکس
*بهترین بازیگر نقش مکمل مرد: هیو گرانت
*بهترین بازیگر نقش مکمل زن: نیکول کیدمن
*جایزه کمدی هالیوود: رابرت دنیرو
*بهترین بازیگر زن نوظهور: نوامی هریس

*جایزه بهترین ترانه: جاستین تیمبرلیک
*بهترین فیلم مستند: لئوناردو دی‌کاپریو و فیشر استیونز
*بهترین انیمیشن: زوتوپیا
*بهترین کارگردانی: مل گیبسون
*بهترین کارگردان اول: تام فورد
*بهترین تهیه‌کننده: مارس پلت
*بهترین فیلمنامه: کنت لونرگان
*بهترین تصویربرداری: لینوس سندگرن

 هالیوود ریپورتر