هنر و تجربه: مقام‌های دولتی آمریکا به سانی پاوار، پسرک هندی چشم‌درشت هشت‌ساله‌ای که شخصیت مرکزی فیلم «شیر» است، اجازه‌ی ورود به این کشور و شرکت در نمایش‌های ویژه‌ی این فیلم احتمالاً اسکاری را نداده‌اند. پاوار قرار بود این هفته به همراه پدرش به لس‌آنجلس پرواز کند تا در نمایش فیلم در انستیتو فیلم آمریکا حاضر شود. پس از آن هم قرار بود به نیویورک برود و در اولین نمایش فیلم در موزه هنرهای معاصر شرکت کند. جالب‌تر این‌جاست که کمپانی «واینستین» که پشت فیلم قرار دارد، پاوار را حتی گزینه‌ای برای کسب نامزدی اسکار بهترین بازیگر مرد در نظر گرفته و از این رو تلاش کرده است که او در نمایش‌های ویژه‌ی فیلم در ایالات متحده حضور داشته باشد.

دیوید گِلَسر رییس کمپانی «واینستین» در این باره به «ورایتی» گفته است: «ما خیلی گیج و به‌هم‌ریخته‌ایم که سانی که عضو و بخشی از این فیلم شگفت‌انگیز است و با بازی تماشایی‌اش واکنش‌های فوق‌العاده‌ای را دریافت کرده است، نمی‌تواند در نمایش‌های ویژه‌ی فیلم حضور داشته باشد. ما هر کاری از دست‌مان بربیاید برای مبارزه با این وضعیت انجام خواهیم داد. این از عواقب پارانویای مهاجرت است که دامنگیرمان شده است. البته که این پسرک هشت‌ساله تهدیدی برای هیچ کس نیست. ما می‌خواهیم او در جشن و قدردانی از این فیلم و بازی‌اش حضور داشته باشد.»

«شیر» داستان سارو بریئرلی را روایت می‌کند، مرد استرالیایی که با استفاده از «گوگل اِرث» خانواده‌اش را پیدا می‌کند که در کودکی در هند از آن‌ها جدا شده بود. پاوار در یک ساعت اول فیلم بیش‌ترین حضور را دارد و نقش ساروی پنج‌ساله را بازی می‌کند که در خیابان‌های کلکته گم می‌شود.

«شیر» به کارگردانی گارث دیویس و با حضور بازیگرانی مانند دو پاتل، نیکول کیدمن و رونی مارا در دیگر نقش‌های مهم فیلم، از ۲۵ این ماه (نوامبر) به صورت محدود روانه‌ی نمایش در سالن‌های سینما خواهد شد. این فیلم در جشنواره بین‌المللی تورنتو هم به نمایش درآمد اما پاوار در آن مراسم هم حضور نداشت.

ورایتی •