هنر و تجربه، رضا حسینی: جامعه‌ی مستندسازان با شنیدن خبر انتخاب دانلد ترامپ (یا با تلفظ مصطلح و اشتباه: دونالد) عقب‌نشینی نکرد و آمادگی‌اش برای حضور پررنگ‌تر در سال‌های پیش رو را اعلام کرد. در مراسم تجلیل از مستندسازان برتر که دیروز در نیویورک در اولین روز از برگزاری جشنواره مستند نیویورک «Doc NYC» برپا شد، چهار نفر جوایز مهم و معتبری را دریافت کردند اما آن‌ها به جای غرق شدن و لذت بردن از تندیس‌های‌شان و گفتن از اهمیت کسب این موفقیت، وقت‌شان را به گفتن از ضرورت افشای حقایق با شروع ریاست‌جمهوری ترامپ، بیش از هر زمان دیگری، اختصاص دادند.

جاناتان دمی پس از دریافت یکی از دو جایزه‌ی دستاورد یک عمر فعالیت هنری که در این رویداد سینمایی اهدا شد، گفت: «فکر نمی‌کنم انتخاب ترامپ، برنامه و هدف شخصی کسی را تغییر بدهد. ما هنوز اهداف خودمان را دنبال می‌کنیم و هم‌چنان به دنبال تأثیرگذاری و رسیدن به تغییرهای بیش‌تر و حرکت به سوی آینده‌ای پربار هستیم. فقط کارمان سخت‌تر شده است.»

دیگر برنده‌ی جایزه‌ی دستاورد یک عمر، استنلی نلسن بود که خطاب به حاضران گفت: «باور دارم پیروزی ترامپ در کل به خاطر ناکامی رسانه‌ها در گفتن از “داستان آمریکایی کامل” بود و آن‌چه باید برای عموم آشکار می‌شد. حالا هم در دوران متلاطمی که پیش رو داریم، جامعه‌ی مستندسازان می‌تواند نیروی پیشتازی باشد، به‌خصوص اگر میدان را برای آدم‌های مختلف و تنوع نژادی باز بگذارد و از این مسأله پرهیز نداشته باشد.»

نلسن در ادامه‌ی حرف‌هایش افزود: «همه‌ی ما باید تن به سختی بدهیم و به استقبال چالش‌های تازه برویم و با انتخاب و به‌کارگیری کسی که شبیه ما نیست، فرصتی به یک تهیه‌کننده، نویسنده، فیلم‌بردار یا… بدهیم که در غیر این صورت نمی‌تواند در این صنعت کوچک و دنیای مستندسازی راه به جایی ببرد و تأثیرگذار باشد. خود من اگر امروز این‌جا ایستاده‌ام، نتیجه‌ی خطرپذیری فرد دیگری است و این‌که به من فرصتی داده شد.» او به این موضوع هم اشاره کرد که تاریخ آمریکا شباهتی به یک سربالایی پیوسته و رو به پیشرفت ندارد و بیش‌تر به مانند یک رولر کوستر است: «اما تا وقتی به کسب معرفت، عشق‌ورزی و مبارزه برای آن‌چه درست است، ادامه دهیم، راه‌مان دوباره رو به جلو و به سمت بالا خواهد شد و می‌توانیم به پیشرفت و ترقی برسیم.»

دان پورتر که جایزه‌ی «رابرت و آن درو» را به خاطر توفیق در مستندسازی دریافت کرد هم گفت: «چالش دستیابی به مستندهای مهم و کار کردن روی آن‌ها در دوره‌ی حکومت ترامپ جدی‌تر خواهد شد. زمان مصالحه و چشم‌پوشی بر حقایقی نیست که می‌بینیم، چون فشار زیادی روی ما خواهد بود تا نتوانیم چنین داستان‌هایی را روایت کنیم یا در مرحله‌ی بعد آن‌ها را به نمایش عمومی درآوریم.»

تام پاورز، مدیر هنری جشنواره مستند نیویورک که یک هفته به فعالیتش ادامه خواهد داد، هم به این موضوع اشاره کرد که با این‌که ایالات متحده این هفته فرصت انتخاب یک زن را به عنوان رییس‌جمهور از دست داد، جامعه‌ی مستندسازان آمریکا بیش از گذشته در این زمینه موفق عمل کرده است: «دنیای مستندسازی آمریکایی مدت‌هاست که به‌خوبی از خدمات و مزایای رهبران زن متعدد و فوق‌العاده بهره‌مند شده است. ما بسیار قدردان حمایت آن‌ها هستیم.»

ایندی‌وایر •