هنر و تجربه: نتایج انتخابات این هفته، محرک بحث‌ها و گفت‌وگوهای بی‌شماری درباره وضعیت ملت آمریکا شد، به‌خصوص پیرامون نژادهای مختلفی که در ایالات متحده به‌سر می‌برند. با این‌که در دو دوره‌ی گذشته، یک رییس‌جمهور آمریکایی/آفریقایی بر مسند قدرت بود اما هنوز کسی نمی‌تواند ادعا کند که جامعه‌ی آمریکا یک دنیای نژادپرستانه را پشت سر گذاشته است. در این خصوص، مستند تحسین‌شده‌ی «من کاکاسیاه تو نیستم» (I Am Not Your Negro) با رویکردی جسورانه به این مقوله‌ها می‌پردازد.

این مستند به کارگردانی رائول پک که در جشنواره بین‌المللی فیلم تورنتو برنده‌ی جایزه‌ی بهترین مستند به انتخاب مردم شد، از رمان تمام‌نشده‌ی جیمز بالدوین به همین نام، به عنوان نقطه‌ی شروعی استفاده کرده است تا نگاهی جدی به تاریخ سیاهان و حال‌وروزشان در زمان حال بیندازد. در بخشی از خلاصه‌ی داستان فیلم چنین آمده است: «در سال ۱۹۷۹ جیمز بالدوین نامه‌ای به مدیر برنامه‌هایش نوشت و در آن پروژه‌ی بعدی‌اش را توضیح داد: “این خانه را به خاطر بسپار”. این کتاب روایتی شخصی و انقلابی از زندگی‌ها و ترورهای پی‌درپی سه تن از دوستان نزدیک او بود: مِدگِر اِوِرز، مالکوم ایکس و مارتین لوتر کینگ جونیور.»

از قرار معلوم بالدوین در زمان مرگش در سال ۱۹۸۷ فقط سی صفحه از کتاب «من کاکاسیاه تو نیستم» را به پایان رسانده بود و حالا این مستند جسورانه از رائول پک، تجسم کتابی است که او هرگز تمام نکرد. این فیلم سوم فوریه ۲۰۱۷ روی پرده‌ی سینماها خواهد رفت.

پلی‌لیست •