هنروتجربه: درگذشت آندری وایدا یکی از آخرین مؤلفان بزرگ سینمای لهستان، سایه‌ای بر حال‌وهوای معمولاً پرشور و سرخوشانه‌ شهر بیدگوشچ محل برگزاری جشنواره بین‌المللی فیلم کمریمج در این روزهای سال انداخته است. این جشنواره امسال یکی از بخش‌های ویژه‌ خود را به زندگی و آثار آندری وایدا اختصاص داده است. این رویداد سینمایی که در تجلیل از فیلم‌برداران و بهترین آثارشان برگزار می‌شود، از سال ۱۹۹۳ کارش را آغاز کرده است و امسال از دوازدهم نوامبر(۲۲ آبان) آغاز شده و تا نوزدهم نوامبر ادامه دارد.

بیست‌وچهارمین دوره‌ جشنواره کمریمج در شب افتتاحیه‌اش آخرین فیلم بلند آندری وایدا فیلم‌ساز بزرگ لهستانی را با عنوان «پس‌تصویر» (Afterimage) به نمایش گذاشت و از جسیکا لنگ و رابرت لنتوس هم قدردانی شد. «اشک‌ها و لبخندها» بهترین عنوان برای توصیف واکنش احساسی تماشاگران به آخرین فیلم وایدا است که شب گذشته روی پرده رفت. وایدا که در سال ۲۰۰۰ اسکار افتخاری را به دست آورد، ماه گذشته در سن نودسالگی درگذشت.

«پس‌تصویر» توسط پاول ادلمن (که فیلم‌های «ری» و «نویسنده‌ پشت پرده» را کار کرده) فیلم‌برداری شده است. او در این مراسم خطاب به تماشاگران گفت: «وقتی وایدا با من تماس گرفت و حرف این پروژه را مطرح کرد، گفتم می‌خواهم یک فیلم هنری بسازم. این رمز ما بود. می‌دانستم با فیلمی شخصی طرف خواهم بود که از قواعد معمول پیروی نخواهد کرد.»

«پس‌تصویر» که در ماه اکتبر در بخش «اساتید» جشنواره فیلم تورنتو روی پرده رفت، نامزد رسمی کشور لهستان برای بخش اسکار بهترین فیلم خارجی‌زبان است.

  • ورایتی