هنروتجربه: نسخه‌ ترمیم‌شده‌ فوق‌العاده‌ای از «همشهری کین» اثر اورسن ولز به بهانه‌ هفتادوپنجمین سال نمایشش دو روز دیگر (پانزدهم نوامبر) در قالب دی‌وی‌دی و بلو.ری روانه‌ی بازار نمایش خانگی خواهد شد. به همین بهانه، تریلری از این نسخه این هفته در فضای مجازی منتشر شده است تا علاقه‌مندان نمونه‌ای از تصویر این نسخه را ببینند. علاوه بر این، در جریان برگزاری جشنواره فیلم انستیتو آمریکا در لس‌آنجلس، نمایش ویژه‌ای برای این نسخه ترتیب داده شد و به دنبال آن مسترکلاسی توسط دوست نزدیک ولز، پیتر باگدانوویچ برگزار شد.

باگدانوویچ درباره «همشهری کین» گفت: «بر کسی پوشیده نیست که این فیلم یک نقطه‌ عطف است در تاریخ سینما، و نه‌فقط بهترین فیلم اورسن ولز بلکه یک شاهکار است؛ یک سمفونی درخشان که تماشای آن واقعاً هر سینمادوستی را به هیجان می‌آورد. همه چیز این فیلم در پویایی خلاصه می‌شود و همین پویایی است که داستان به‌شدت غم‌انگیز ولز را پنهان می‌کند.»

«همشهری کین» که همواره به عنوان یکی از برترین فیلم‌های تاریخ سینما مطرح بوده است، زندگی سرمایه‌دار بانفوذی را در عرصه‌ مطبوعات دنبال می‌کند با نام چارلز فاستر کین (ولز) و خبرنگاری که در پی کشف آخرین واژه‌‌ای است که در زمان مرگ بر زبان او جاری می‌شود. این فیلم برای اولین بار در پنجم سپتامبر ۱۹۴۱ روی پرده رفت و در نهایت در نه رشته نامزد اسکار شد از جمله بهترین فیلم‌نامه‌ اریژینال.

  • ایندی‌وایر