هنر و تجربه: مایکل مور فیلم‌ساز دیروز صبح به برنامه‌ی تلویزیونی «وضعیت کشور» (State of the Union) در شبکه‌ی سی‌ان‌ان رفت تا درباره عواقب انتخابات با جِیک تَپِر گفت‌وگو کند. مور در ابتدای حرف‌هایش گفت که رییس اف‌بی‌آی جیمز کومی را تا حدی باید مقصر شکست کلینتون دانست و به رییس‌جمهور اوباما پیشنهاد کرد که تعقیب قانونی را در خصوص بررسی و تحقیق درباره اقدام‌های کومی به راه بیندازد.

مور در ادامه از رویکرد و غفلت حزب دموکرات در برخورد با مردم طبقه‌ی کارگر و نیازهای‌شان انتقاد کرد، به‌خصوص راجع به زادگاه خودش میشیگان. بعد از آن مجری برنامه، نواری تازه از اپرا وینفری را پخش کرد که در آن می‌گوید تصویر اوباما و ترامپ در کاخ سفید به او امید داده است و پاسخ مور را طلب کرد. او هم گفت که دموکرات‌ها اگر اپرا را به عنوان نامزدشان در انتخابات برگزیده بودند احتمالاً بهتر عمل کرده بودند: «راستش را بخواهید اگر اپرا یا تام هنکس را برگزیده بودند نتیجه می‌گرفتند. چرا ما آدم‌های محبوب را وارد بازی نمی‌کنیم؟ من خیلی از این آدم‌ها داریم. جمهوری‌خواهان همین کار را می‌کنند. آن‌ها ریگان و ترمیناتور (آرنولد شوارتزینگر) و… را انتخاب کردند و جواب هم گرفتند. چرا کسی را وارد بازی نمی‌کنیم که آمریکایی‌ها او را دوست دارند و واقعاً برای‌شان جذابیتی دارد؟ چرا دموکرات‌ها از این فرمول پیروی نمی‌کنند؟»

جدیدترین فیلم مایکل مور با عنوان «مایکل مور در سرزمین ترامپ» به‌تازگی روی پرده رفته است و در آی‌تونز و آمازون پرایم هم در دسترس است.

ایندی‌وایر •