هنر و تجربه: ایتن کوئن در پی اعلام نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری ایالات متحده و انتخاب دانلد ترامپ، از برخی چهره‌های مؤثر در بروز این اتفاق ناخوشایند تشکر کرد! کارگردان فیلم «جایی برای پیرمردها نیست» در مقاله‌ای سوزناک در نشریه‌ «نیویورک تایمز»، صفحه‌ای از بخش «یادداشت‌های تشکر» جیمی فالن در برنامه‌ تلویزیونی «شوی امشب» (Tonight Show) را برداشت و به طعنه از چند نفری تشکر کرد که باعث انتخاب کسی شدند که «طرز حکومت ولادیمیر پوتین را تحسین می‌کند» و «وعده داده است که از همکاری‌هایش با سازمان ملل بکاهد.»

کوئن تشکرهایش را از رأی‌دهنده‌های جیل استاین و همین طور گری جانسن شروع کرد: «اگر رأی شما به آقای استاین باعث پیشرفت برنامه‌های‌تان در خصوص حفظ محیط‌زیست نمی‌شد، در عوض به شما احساس برتری اخلاقی نسبت به احمق‌هایی (به زعم شما) را داد که از سر مصلحت به هیلاری کلینتن رأی دادند. طبیعتاً احساس شما درباره رأی‌تان مهم‌تر از عواقب آرای‌تان است؛ پس، متشکرم!»

ایتن از دوستان رسانه‌ای خود هم تشکر کرد که مرتب حواس‌شان به «حفظ تعادل در گزارش‌های مرتبط» بود؛ به‌خصوص مجری شبکه‌ی سی‌بی‌اس که با گفتن جمله‌ی «ترامپ شاید برای آمریکا خوب نباشد اما برای شبکه‌ی ما بسیار خوب است» نشان داد که حفظ منافع سازمانی‌شان مهم‌تر از هر چیز دیگری است!

پس از این‌ها بود که این فیلم‌ساز برجسته یادی از جیمی فالن کرد و از او پرسید: «چه‌طور توانستی کسی را در کانون توجه قرار بدهی که این همه زن را آزار داده، خانواده‌های بسیاری را تهدید کرده و این طور به اقلیت‌های مختلف توهین کرده است؟» و این طور ادامه داد: «بی‌تردید کار راحتی نبوده است و یک دست مریزاد می‌طلبد! احتمالاً حالا می‌توانی «افسونگر بزرگ» (عنوانی که به رهبر اصلی گروه نژادپرست کوکلاکس‌کلن اطلاق می‌شد) را هم به برنامه‌ات دعوت کنی؛ او سرش را به سمت تو خم می‌کند و تو کلاه شنل او را کنار می‌زنی تا موهای موجدارش آشکار شود. می‌تواند واقعاً بامزه و جذاب باشد!»

افراد خیلی بیش‌تری در فهرست ایتن کوئن قرار داشتند اما او در نهایت توضیح داد که واقعاً نمی‌تواند هیلاری کلینتون را از قلم بیندازد و از او هم تشکر ویژه‌ای کرد که در نهایت نتوانست از پس چنین رقیب معلوم‌الحالی بربیاید!

ایندی‌وایر •