هنر و تجربه: شرکت «Field of Vision» که پایگاهی است برای عرضه‌ی مستندهای مبتکرانه و فعالیت‌های خبرنگاری، اعلام کرده است که به‌زودی فیلم کوتاه تازه‌ای را از لورا پویتراس و هنریک مولتکه با عنوان «پروژه ایکس» به نمایش درمی‌آورد که کاوشی به عمق فعالیت‌های آژانس امنیت ملی آمریکا است.این مستند پرده از اسناد و گزارش‌هایی برمی‌دارد که نشان می‌دهند کارمندان این آژانس چه‌طور عمل می‌کنند. به‌علاوه در این فیلم این موضوع برملا می‌شود که این آژانس در شهر نیویورک یک مرکز تجسس فوق سری دارد (یا حالا بهتر است بگوییم داشت).

رامی ملک و میشل ویلیامز دو راوی این فیلم کوتاه هستند که تازه‌ترین همکاری پویتراس و مولتکه است که پیش از این در سال ۲۰۱۳ روی اسنادی کار کردند که ادوارد اسنودن افشا کرد. نتیجه‌ی تلاش آن‌ها مستند  «شهروند شماره چهار» (۲۰۱۵) شد که علاوه بر استقبال عموم تماشاگران و منتقدان جهانی، در نهایت اسکار بهترین مستند سال را هم به دست آورد.

«پروژه ایکس» امروز جمعه هجدهم نوامبر در مرکز IFC نیویورک روی پرده می‌رود و تا یک هفته، روزی یک بار به نمایش درمی‌آید. در هفته‌های آتی هم قرار است این فیلم به صورت آنلاین در فضای مجازی در دسترس عموم قرار بگیرد.

ایندی‌وایر •