هنر و تجربه: شانزدهمین جشنواره فیلم مراکش که از دوم تا دهم دسامبر برپا خواهد شد، برنامه‌ی بزرگداشت این دوره را به صورت کامل اعلام کرد و خبر داد که از دو کارگردان پل ورهوفن و شینیا تسوکاموتو و دو بازیگر ایزابل آجانی و عبدالرحیم تونسی به خاطر یک عمر فعالیت‌های هنری‌شان تجلیل خواهد شد.

یکی از اهداف اصلی جشنواره مراکش از همان سال ۲۰۰۱ و آغاز فعالیتش این بود که حکم تقاطعی را در سینمای جهان پیدا کند؛ موضوعی که امسال یک بار دیگر از انتخاب‌های برنامه‌ی بزرگداشت برمی‌آید و البته با ادای دین به سینمای روسیه کامل می‌شود. همان طور که پیش از این اعلام شد.

شینیا تسوکاموتو که بازیگر و فیلم‌ساز رادیکال و مبتکر ژاپنی است، به‌تازگی در فیلم «سکوت» مارتین اسکورسیزی بازی کرده است و یکی از فیلم‌سازان مورد علاقه‌ی کوئنتین تارانتینو است. بازیگر مشهور فرانسوی ایزابل آجانی هم تا امروز علاوه بر پنج جایزه سزار بهترین بازیگر زن (معادل فرانسوی اسکار)، نشان شوالیه ادب و هنر را در سال ۲۰۱۰ و نشان هنرهای زیبا و ادبیات (Ordre des Arts et des Lettres) را در سال ۲۰۱۴ دریافت کرده است.

عبدالرحیم تونسی هم یکی از مشهورترین کمدین‌های مراکش است که فعالیت‌های بلندمدتش شامل تلویزیون هم می‌شود. او در سال ۲۰۱۱ به انتخاب بنیاد «Nuits de l’Humour Arabe» در شهر آنتورپ (در کشور بلژیک) عنوان بهترین کمدین مراکشی قرن بیستم را از آن خود کرد.

ورایتی •