هنروتجربه: حسین ترابی پیشکسوت سینمای مستند ایران با اشاره به گسست فرهنگی که میان نسل جوان و پیشین ایجاد شده است، گفت: «جوان‌ها کمتر فیلم‌های مستندسازان قدیمی را می‌بینند، چرا که اگر این مستندها را دیده باشند، راه‌های رفته را تکرار نمی‌کنند.»

کارگردان مستند «برای آزادی» در گفت ,گو با خبرنگار روابط عمومی جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت اظهار داشت: «هر بار نمی‌توان همه چیز را از نو اختراع کرد! برخی فیلم‌های درخشان پیش از این ساخته شده‌اند و باید آثاری که پس از این فیلم‌ها ساخته می‌شوند، یک سر و گردن از آثار پیشین بالاتر باشند.»

او با تأکید بر این‌که آثار نسل جدید باید به سمت کمال برود، خاطرنشان کرد: «ابزارآلات مدرن و روابط جمعی اخیر، ساخت فیلم و دسترسی به همه فیلم‌ها را آسان کرده است. برخی سهل‌انگاری‌هایی دارند و فکر می‌کنند فیلمی را که خودشان دیده‌اند، هیچ‌کس ندیده و از آن فیلم کپی می‌کنند. حتی اسم فیلم را هم از اسم‌های خارجی کپی می‌کنند. چندی پیش نگاهی به تبلیغات فیلم‌ها بیرون سینما فرهنگ انداختم و متوجه شدم نام چهار فیلم، خارجی است.»

به گفته حسین ترابی، نسل جدید باید به مرور آثار ماندگاری خلق کرده و جای خالی نسل‌های گذشته را پر کنند. او اعتقاد دارد که چهره ماندگار نمی‌شود و این اثر خلق شده از فرد است که به مرور زمان ماندگار خواهد شد. اگر اثری ماندگار هم نشود که معنای هنر پیدا نمی‌کند.

حسین ترابی با اشاره به دوره‌هایی که جزء هیات انتخاب یا داوری جشنواره سینماحقیقت بوده عنوان کرد: «در آن زمان همه فیلم‌ها را می‌دیدم. هنوز هم در روزهای جشنواره تلاش می‌کنم بخشی از فیلم‌های مستند را ببینم. همواره تعدادی از فیلم‌ها خوب و تعدادی متوسط هستند، اما روی هم رفته جشنواره سینماحقیقت به لحاظ بهبود کیفیت فیلمسازی اقدامات مثبتی انجام داده و پیشرفت‌های خوبی داشته است. فیلمبرداری مستندها به دلیل پیشرفت تکنولوژی بهتر شده و تجربه جوان‌ها هم افزایش یافته است. به قول شاملو «چه کند صبح که گر آینده قرار بود به گذشته باخته باشد»، پیشرفت با نسل جدید است، اما گسست فرهنگی و انقطاعی رخ داده است که براساس آن جوان‌ها کمتر فیلم‌های گذشته مستندسازان را می‌بینند.»

این مستندساز در پایان، با بیان این‌که مسئولان برگزاری جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت باید سعه‌صدر داشته باشند، تصریح کرد: «باید به مستندهای مختلف اجازه حضور در این جشنواره داده شود. نشان دادن تلخی‌ها به معنای سیاه‌نمایی نیست. فیلم‌های ما اغلب به تاریخ پیوسته‌اند، مانند مستند «امام رضا ع» که من ساختم و امروز می‌تواند برای معماران و نقاشان منبع خوبی باشد. متأسفانه حقایق تاریخی در جامعه ما کمتر مورد توجه قرار می‌گیرند، درحالی‌که ساخت برخی از فیلم‌ها باعث می‌شود تاریخ به فراموشی سپرده نشود.»

برچسب‌ها: