هنر و تجربه: شب گذشته در جریان بزرگداشت‌های جوایز گاتم وقتی الیور استون پس از سخنرانی معارفه‌ای همکار فیلم‌سازش جی‌سی شندر به منظور دریافت جایزه‌ روی صحنه رفت، مثل اغلب وقت‌ها بی‌پرده و صریح سخن گفت و ناگهان سراغ مسائل سیاسی روز جهان رفت. استون از این فرصت برای در میان گذاشتن توصیه‌هایش با جمعی از ستاره‌های سینمای مستقل در عصر دانلد ترامپ استفاده کرد.

او خطاب به حاضران گفت: «روی سخنم با کسانی است که هم‌چنان می‌کوشند مستقل باقی بمانند، کاری که واقعاً سخت‌ترین است. اما باید به شما یادآوری کنم که فقط در این صورت است که می‌توانید منتقد باقی بمانید و کارهای بزرگی انجام دهید. در این صورت است که می‌توانید از حکومت و دولت‌تان انتقاد کنید، موضوعی که انگار بیش‌ترمان آن را فراموش کرده‌ایم.»

استون در ادامه‌ی صحبت‌هایش بر تأثیر چنین طرز تفکری بر فیلم‌سازی و کار خلاقه در هنر هفتم در مقیاسی بزرگ‌تر تأکید کرد: «دهه‌ی ۱۹۷۰ می‌تواند دوباره تکرار شود، به این شرط که فرصتی برای تجلی آن در آثارتان فراهم کنید. پس به‌راحتی از کنار آن‌چه فکر می‌کنید اشتباه است عبور نکنید. جهانی فکر کنید. ارزش‌های دیگری هم در جهان وجود دارند که ما باید – فراتر از دنیای کوچک خودمان – به آن‌ها هم توجه داشته باشیم.»

ایندی‌وایر •