هنر و تجربه: «مهتاب» در اتفاقی نادر که شاید نشان از وقایع پیش روی ما در این فصل جوایز داشته باشد، جوایز بیست‌وششمین مراسم سالانه‌ی گاتم را درو کرد و بهترین فیلم این رویداد سینمایی – مختص تجلیل از آثار سینمای مستقل – عنوان گرفت. این  فیلم به کارگردانی بری جنکینز شب بزرگی را پشت سر گذاشت و توانست چهار جایزه‌ی مهم را به دست بیاورد که سه‌ عنوان دیگر عبارتند از: بهترین فیلم‌نامه، بهترین گروه بازیگران و جایزه تماشاگران.

جنکینز در آخرین حضورش بر صحنه که بارها اتفاق افتاد، گفت: «شروع کردم به یادداشت کردن، چون فهمیدم اسم کسانی را که باید از آن‌ها تشکر کنم فراموش می‌کنم.» او از گروه بازیگران، معلم انگلیسی سال سومش («او اولین کسی بود که به‌م گفت داستانم ارزش روایت کردن را دارد.») و کمپانی پخش‌کننده‌ی «A24» (از فعال‌ترین و موفق‌ترین کمپانی‌های سال‌های اخیر) تشکر کرد.

با این‌که مراسم گاتم لزوماً کاری به کار اسکار ندارد اما در دو سال گذشته به‌خوبی برنده‌ی اسکار بهترین فیلم را پیش‌بینی کرده است. به هر حال ایزابل هوپر برای «او» جایزه بهترین بازیگر زن را برد و رقبایی چون ناتالی پورتمن (جکی) و آنت بنینگ (زنان قرن بیستم) را پشت سر گذاشت. جایزه بهترین بازیگر مرد هم به کیسی افلک رسید برای بازی در «منچستر کنار دریا»/ «منچستر بای‌د‌سی». جایزه بهترین مستند هم به «او. جی. : ساخت آمریکا» رسید.

امسال در جوایز گاتم ده کارگردان زن و پنج کارگردان رنگین‌پوست نامزد دریافت جایزه شده بودند.

ایندی‌وایر •