هنر و تجربه: انجمن منتقدان آمریکایی‌آفریقایی دوشنبه صبح بیانیه‌ای منتشر کرد و از سال ۲۰۱۶ به عنوان بهترین سال برای جامعه‌ی سیاهان در حوزه‌ی سینما نام برد و این سال را نقطه‌ی عطفی در انتخاب بازیگرانی از نژادهای مختلف و روایت داستان‌هایی درباره شخصیت‌های متنوع و رنگین‌پوست دانست. گیل رابرتسن یکی از بنیان‌گذاران انجمن و رییس آن در این باره گفت: «استودیوها و پخش‌کننده‌های اصلی فیلم واقعاً مسبب این اتفاق بوده‌اند. امسال با هر متر و معیاری برای سیاهان عرصه‌ی فیلم‌سازی استثنایی بوده است؛ از کمدی‌ها گرفته تا درام‌ها و مستندها، امسال در تاریخ سینما نماینده‌ای ابدی برای سینمای سیاهان و در کل خود سینما خواهد بود.»

این انجمن از فیلم‌های مهمی مانند «حصارها» اثر دنزل واشینگتن، «چهره‌های پشت پرده»/ Hidden Figures و «مهتاب» برای هموار کردن این مسیر و فیلم‌های تجاری موفقی نظیر «Ride Along 2» و «Central Intelligence» نام برد و به نقش آن‌ها در این نقطه عطف تاریخی اشاره کرد. شان ادواردز دیگر بنیان‌گذار انجمن در ادامه به این موضوع اشاره کرد که «تعداد فیلم‌های بلند، مستندها و برنامه‌های تلویزیونی باکیفیت سال ۲۰۱۶ به‌راحتی امسال را به بهترین تبدیل کرده است. علاوه بر این، امسال فیلم‌سازان و تهیه‌کنندگان، برخی از جذاب‌ترین داستان‌ها و موضوع‌های فرهنگی را در قالبی استادانه روایت کرده‌اند.»

بنیان‌گذاران انجمن در ادامه‌ی صحبت‌های‌شان هرچند نسبت به آینده امیدوارند و دوست دارند این حرکت به‌مانند یک دومینو ادامه یابد اما در این خصوص هم هشدار می‌دهند که اگر تلاش‌ها و پیگیری‌های جامعه‌ی سیاهان متوقف شود ممکن است امسال فقط وقفه‌ای در اتفاقی باشد که سال گذشته به اوج خود رسید و «اسکار سفید» عنوان گرفت.

ورایتی •