هنروتجربه:این روزها در بیشتر محافل هنری صحبت از اصغر فرهادی و احتمال موفقیت «فروشنده» در اسکار است. اکران عمومی «فروشنده» در سینماها به پایان رسیده است ولی همچنان در سینماهای هنروتجربه اکران می‌شود. صحبت درباره این فیلم که تاکنون عنوان پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینمای ایران را کسب کرده است، همچنان ادامه دارد.

روزنامه شرق امروز، شنبه ۱۳ آذر، نقدی از آخرین فیلم فرهادی با عنوان «رنج‌نامه فروشنده» منتشر کرده است. در بخشی از این مطلب عنوان شده است که «فروشنده» یکی از هوشمندانه‌ترین فیلم‌نامه‌های چند سال اخیر سینماست و در ادامه آمده است: «آدم‌های فرهادی اسرایی هستند که در بند میان دنیای مدرن و سنتی در آستانه نابودی قرار می‌گیرند. مسائلی مانند فروپاشی ارزش‌های اخلاقی و آبرو و دگردیسی فردی به‌شدت به قصه تزریق شده و طبق معمول، آثار متأخر فیلم‌ساز، «قضاوت» محور حوادث آن است. انسان‌های حاضر از ذات خود فاصله می‌گیرند و بحران هویت گریبانشان را می‌گیرد. نگاه تند فرهادی، لودری سرکوبگر است که جهان را متلاشی کرده است؛ باید دنیا را کوبید و از نو ساخت، چراکه جامعه، روان انسان‌هایش را دریده و حتی آثار خونش هم در مسیر راه‌پله‌ها جاری است…»

خبرگزاری هنرآنلاین نیز با نگاهی به کارنامه هنری اصغر فرهادی و مروری بر موفقیت‌های این کارگردان، گزارشی از عملکرد او از آغاز فعالیتش تا کنون منتشر کرده است.

روزنامه وقایع اتفاقیه نیز با تیتر «شروع قدرتمند فروشنده در جاده اسکار» به فیلم فرهادی و احتمال موفقیت آن در جشنواره اسکار پرداخته و گفته است: «انگار هر سالی که اصغر فرهادی فیلم می‌سازد، باید منتظر تحسین‌های جشنواره‌ها، رسانه‌ها و منتقدان خارجی غیر اروپایی باشیم…»

فیلم «نفس» نرگس آبیار که در حال حاضر در سینماهای کشور و در گروه هنروتجربه اکران می‌شود نیز این روزها به دلیل موفقیت اخیرش در جشنواره «شب‌های سیاه تالین» مورد توجه منتقدان قرار گرفته است.

روزنامه شرق در همین خصوص در صفحه هنری خود گفت‌و‌گوی کوتاهی با آبیار منتشر کرده است. این کارگردان در خصوص نقاط قوت و ضعف جشنواره تالین می‌گوید: «این جشنواره تازه در رده جشنواره‌های الف جهان قرار گرفته است و امسال بیش از هزار میهمان داشت و فیلم‌های زیادی در بخش‌های مختلف مسابقه، ‌خارج از مسابقه و پانوراما به نمایش درآمدند. خوشبختانه مسئولان جشنواره به فیلم‌های ایرانی خیلی علاقه‌مندند. خودشان می‌گفتند که هرسال فیلم‌های شگفت‌انگیزی از سینمای ایران می‌بینند. برایشان جالب است این تعداد فیلم‌ساز بااستعداد و پر از ایده‌های خلاقانه در ایران وجود دارد. در بخش اجرا همه‌چیز روی نظم پیش رفت و سر وقت کارها صورت می‌گرفت. سالن‌ها همه پر بودند. به‌خصوص برای فیلم «نفس»  برای هر دو نمایش آن، سالن‌ها پر شد و از یک زمانی به‌بعد دیگر جایی برای مخاطب بیشتر وجود نداشت. برای من جالب بود در کشور کوچکی مثل استونی و در شهر تالین این‌همه مخاطب سینمارو وجود دارد و همه اینها به مدد مدیر این جشنواره که یک زن است میسر شد؛ یعنی در چند سال مدیریت این خانم باعث شد که جشنواره درجه کیفی الف بگیرد و به یکی از مهم‌ترین جشنوار‌ه‌های دنیا در فیلم‌سازی تبدیل شود.»

سیامک صفری که در جشنواره سی‌و‌سوم فجر برای فیلم «اعترافات ذهن خطرناک من» به کارگردانی هومن سیدی نامزد دریافت جایزه بازیگری مرد شده بود؛ در حال حاضر فیلم سینمایی «نفس» را روی پرده دارد. او در گفت‌و‌گو با روزنامه فرهیختگان در خصوص کم کاری‌اش در سینما می‌گوید: «من در دو فیلم «نفس» و «سایه‌های موازی» حضور داشتم ولی نمی‌دانم چرا در ایران این گونه است که وقتی یک بازیگر نامزد جایزه بازیگری فیلم فجر می‌شود دیگر به سراغش نمی‌روند؟ فکر می‌کنم ما در همه چیز برعکس هستیم. به هر حال در جشنواره فیلم فجر آینده کار سینمایی بسیار کم دارم و گویا گروه‌هایی هستند که این وضعیت را کنترل می‌کنند. من همه کارگردان‌ها را دوست دارم و واقعا علاقه دارم در فیلم‌های سینمایی هم بتوانم تجربه تئاتری خودم را تکرار کنم.»

روزنامه شرق که امروز چندین مطلب از گروه هنروتجربه منتشر کرده است، به بهانه اکران «تمرین برای اجرا» در هنروتجربه، با محمدعلی سجادی گفت‌و‌گو کرده است. در این گفت‌و‌گو که با تیتر «هنرمند خوب هنرمند مرده است» منتشر شده است، سجادی با اشاره به اینکه در سینما کار می‌کنم تا به خودم و دیگران پاسخ بدهم، می‌گوید: «همیشه گفته‌ام کسی مثل نیما می‌تواند الگوی من باشد یا مادرم. نیما می‌گوید من کار خودم را می‌کنم خواه بپسندند یا نپسندند. گفتم مادرم، آدم‌های عادی به چه امیدی زندگی می‌کنند؟ کسی برایشان هورا نمی‌کشد. عادی زندگی می‌کنند و هم می‌میرند. اما به نظر می‌رسد جماعت هنرمند خودشیفتگی دارد و داریم. اگر من نقاشی می‌کنم یا رمان می‌نویسم، برای این است که به خودم پاسخ دهم. در سینما کار می‌کنم تا به خودم و دیگران پاسخ دهم. چون طبیعت سینما این است. ولی با تحلیل شما موافقم. به میزان زحمتی که در سینمای ایران کشیده‌ام، کمی کم‌لطفی شده. چون احتمالا هنرمند خوب هنرمند مُرده است. اما واقعا مهم نیست.»

خبرآنلاین نیز از اکران یک فیلم سینمایی پس از ١١سال در گروه هنروتجربه خبر داده است. فیلم سینمایی «انتهای زمین» به نویسندگی و کارگردانی ابوالفضل صفاری و تهیه‌کنندگی سید‌مسعود اطیابی، اولین فیلم این کارگردان و مستند ساز ایرانی است که در بیست و ششمین جشنواره فیلم فجر در سال ٨۶ به نمایش درآمد و با استقبال خوبی از سوی منتقدان و اهالی رسانه مواجه شد. حالا قرار است پس از ۱۱سال در گروه سینمایی هنروتجربه اکران شود.در خلاصه داستان فیلم آمده است: «حجت مرد میانسالی است که خانه و زندگی خود را در شمال ایران رها می‌کند و با پای پیاده به سوی جنوب ایران حرکت می‌کند. او تصمیم می‌گیرد تا انتهای دنیا پیاده برود و بمیرد اما به رابینسون کروزو ایرانی مشهور می‌شود».

حجت الله قزوینی، مسعود مهرگان، شهاب فرضعلی، نیلوفر ادیب فر، سعید معظمی، ابراهیم بحرالعلومی، النا فرر، جف ملیجک، ماه خاتون پیر آکند، وحید خدیر و بیژن سیفان بازیگران این فیلم هستند.«انتهای زمین» تاکنون موفق به دریافت جوایزی همچون زردآلوی طلائی بهترین فیلم در جشنواره ارمنستان،جایزه بهترین فیلم در جشنواره بین‌المللی کیش، جایزه بهترین بازیگر مرد در جشنواره بین‌المللی فیلم کیش، جایزه فیلم منتخب فستیوال بین‌المللی ژنو و جایزه فیلم برگزیده فستیوال بین‌المللی سن پائولو برزیل شده است.