هنروتجربه: مستند مالزیایی «غایب بدون اجازه»/ Absent Without Leave (که البته این اصطلاح برای سربازان فراری به کار می‌رود) جایزه بهترین فیلم از نگاه تماشاگران را در اختتامیه‌ بیست‌وهفتمین جشنواره بین‌المللی فیلم سنگاپور به دست آورد. گردانندگان این رویداد سینمایی اعلام کردند در حدود سیزده هزار علاقه‌مند در طول دوازده روز برگزاری این جشنواره از ۲۳ نوامبر تا ۴ دسامبر از برنامه‌های آن استفاده کردند. در این دوره، ۱۶۱ فیلم بلند و کوتاه از ۵۲ کشور به نمایش درآمدند و بلیت ۱۱ نمایش به طور کامل به فروش رفت از جمله چهار فیلم از تولیدهای کشور سنگاپور.

در بخش جوایز «سیلور اسکرین» فیلم «خورشید سفید» از نپال جایزه بهترین فیلم را به دست آورد و جوایز بهترین کارگردان و بازیگران به فیلمی با عنوان «زنده از داکا» تعلق گرفت.

یکی دیگر از اتفاق‌های مهم این دوره از جشنواره سنگاپور این بود که طبق اعلام برگزارکنندگانش، پنجاه درصد بیش از گذشته از مسترکلاس‌ها و نشست‌های پرسش‌وپاسخ همگانی این دوره استقبال شد. این برنامه‌ها با حضور چهره‌های سرشناسی مانند دارن آرونوفسکی کارگردان آمریکایی، کای کو بازیگر تایوانی، سایمن یام بازیگر هنگ‌کنگی، تران آن هونگ فیلم‌ساز فرانسوی ویتنامی‌الاصل، کارا وای بازیگر هنگ‌کنگی، نئومی کاواسه کارگردان ژاپنی و… برپا شدند.

  • ورایتی